Capital.ba

Kriza ubija državnost

24.01.2012. / 8:15

ATINA, Predstavnici trojke – EU, MMF i Centralne evropske banke, zatražili su u Atini da tri partije koje čine vladu nacionalnog spasa pojedinačno potpišu garancije da će poštovati obaveze novog aranžmana.

Ukoliko žele da se sprovede dogovor o otpisu 100 milijardi starog duga, a privatni investitori prihvate redizajnirane državne obveznice na narednih 30 godina, vodeće političke snage će morati da ovjere verbalnu podršku.

Tokom protekle dvije godine, kada su se Grčkoj isporučile milijarde iz prve pomoći od 110 milijardi, uprkos konsenzusu da su reforme neophodnost, stranke opozicije su aktivno učestvovale u organizaciji štrajkova, blokada puteva i aerodroma, opstrukcija svih vrsta, koje su u potpunosti obesmislile svaki pokušaj Papandreuove vlade da učini bilo kakav pomak.

Trojka ne želi da novi paket od 130 milijardi, koji je gotovo izvjesno na putu ka Atini, završi u grčkoj rupi bez dna.
U Atini su tokom vikenda trajale intenzivne konsultacije premijera Lukasa Papadimosa sa koalicionim partnerima, a i komesari trojke su razgovarali sa šefom konzervativne Nove demokratije Andonisom Samarasom.

Na Zapadu se Samaras tretira kao jedan od dvojice ključnih ljudi u Atini, ali njegov osjećaj za odgovornost je u dubokoj sjenci populizma.
Iznenađujuće dobro prihvaćen od strane naroda, Lukas Papadimos je trenutno neprikosnoven, pa su sve tiši zahtjevi da se izbori održe što prije. Sve je više onih koji bi se kladili da bi dojučerašnji autsajder lagano dobio izbornu trku.

U prilog tome je i vijest da će u narednih nekoliko dana biti uspješno završeni pregovori sa PSI (privatnim investitorima). U nekoliko navrata pregovori su zapadali u ćorsokak, a mediji objavljuju da je upravo bankar Papadimos uspeo da privoli glavne igrače u investicionim fondovima i velikim bankama, koje posjeduju grčke državne obveznice, da prihvate nešto niže kamate.

Ako se to pokaže tačnim, “premijer za jednokratnu upotrebu”, kako su Lukasa Papadimosa okarakterisali partijski baroni iz Pasoka i Nove demokratije, mogao bi mnogima da pomrsi konce. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!