Capital.ba

Kriza u mliječnom sektoru nije ugrozila rast BDP Novog Zelanda

17.03.2016. / 12:15

novi zelandVELINGTON, Privredni rast Novog Zelanda premašio je očekivanja u posljednjem prošlogodišnjem kvartalu, uprkos krizi u više milijardi dolara vrijednoj mliječnoj industriji te zemlje, pokazali su danas objavljeni zvanični podaci.

Bruto domaći proizvod (BDP) Novog Zelanda porastao je u periodu septembar-decembar 2015. godine za 0,9 odsto, čime je nadmašio očekivani rast od 0,7 odsto, prema podacima statističke kancelarije Novog Zelanda, prenosi agencija Frans pres.

Zahvaljujući tim podacima, ukupan BDP Novog Zelanda je u prošloj godini porastao za 2,3 odsto, što je, pak, usporavanje u odnosu na rast od 4,1 odsto iz 2014. godine.

Ministar finansija Novog Zelanda, Bil Ingliš, kaže da je riječ o solidnim rezultatima, imajući u vidu poteškoće sa kojima je suočen mliječni sektor usljed prezasićenosti globalnog tržišta mlijekom.

“Uprkos tome što mliječna industrija prolazi kroz teške trenutke, mi smo u neuobičajenoj situaciji solidnog rasta, većeg zapošljavanja i viših plata, ali i veoma niske inflacije”, navodi se u njegovom saopštenju.

“Zadržavamo perspektivu kontinuiranog skromnog ekonomskog rasta, uz prosječnu prognozu rasta od oko tri odsto tokom kalendarske 2016. i 2017. godine”, dodaje se u saopštenju ministra.

Novi Zeland je najveći svjetski izvoznik mlijeka, čije su isporuke u prošloj godini dostigle vrijednost od 11,5 milijardi novozelandskih dolara (7,8 milijardi američkih dolara).

Kvartalni rezultati su pokazali i da je poljoprivredna aktivnost smanjena za 1,7 odsto, dok je aktivnost u uslužnom sektoru i u građevinarstvu ubrzala za 0,8 odsto, odnosno 2,5 odsto.
Nakon objavljivanja ovih rezultata, novozelandski dolar je porastao za 0,44 američka centa, na 67,79 američkih centi, navodi Frans pres. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!