Capital.ba

Kriza prijeti i njemačkoj privredi

10.07.2013. / 20:23

njemackaSAN FRANCISKO, Privredni rast u Njemačkoj je sve usporeniji i, najdalje od jeseni, prvu po snazi evropsku ekonomiju očekuju velika iskušenja, uvjeren je američki preduzetnik i analitičar iz San Franciska, Volf Rihter.

On tvrdi da je model rasta njemačke privrede, zasnovan na stalnoj ekspanziji izvoza, sada konačno iscrpljen, što pokazuje i analiza realizovanog izvoza proizvoda sa oznakom “Made in Germany” u proteklom dijelu ove godine.

Rihter navodi da je u maju njemački izvoz opao 4,8 odsto na 88,2 milijarde evra, računato prema godišnjoj osnovi, što je najlošiji mjesečni rezultat ostvaren u toku ove godine, prenio je portal Finmarket.

Analiza njemačkog eksporta u prvih pet ovogodišnjih mjeseci pokazuje da je u tom periodu izvoz u ostale zemlje evrozone opao 9,6 odsto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, dok su isporuke van tržišta 17 zemalja te monetarne grupacije smanjene za 2,4 odsto.

Njemačka u zemlje evrozone plasira oko 36,6 odsto vlastitog izvoza, a njen najveći trgovinski partner je Francuska u koju plasira oko deset odsto ukupnog eksporta.

Njemačka je, inače, već godinama druga na svjetskoj rang listi izvoznika, iza Kine, a ispred SAD.

Rihter u svojoj analizi upozorava i da je Francuska ove godine suočena sa “sveobuhvatnom ekonomskom krizom” i da će se to vrlo negativno odraziti na njemačku privredu.

Nezaposlenost u Francuskoj je, naime, na rekordno visokom dvocifrenom nivou, jer je bez posla više od 3,2 miliona ljudi. Bilježi se i snažan pad potrošačke tražnje i to je velika opasnost za ostatak evrozone, uključujući i Njemačku, ističu ekonomisti.

Rihter ukazuje i da je njemački privredni rast ove godine opao na bezmalo nulti nivo, sa izgledima da se tendencija sužavanja ekonomske aktivnosti još nastavi i pojača.

“Sve je bilo dobro dok su njemačke firme iz sve snage koristile razne stimulativne programe u drugim zemljama za skok izvoza, počev od razvoja ”zelene energetike”, pa zaključno sa obnavljanjem automobilskih parkova. Ali, sada je tome došao kraj, jer će i SAD, koje su u primjeni takvih mjera prednjačile, već u septembru možda ukinuti takve stimulacije”, kaže Rihter.

On upozorava da se skoro sve zemlje evrozone bore sa recesijom, a Kina istovremeno pokušava da ispravi sopstvene finansijske i druge disbalanse, što njemačku privredu stavlja u “vrlo neugodan položaj”.

“Ekonomija Njemačke nije mogla da ne reaguje na ove promjene. U četvrtom kvartalu 2012. njen BDP je opao 0,7 odsto, u prvom kvartalu ove godine na svega 0,1 odsto, dok je, računato prema godišnoj osnovi, u periodu januar – mart 2013. zabilježen pad od 1,4 odsto”, objasnio je Rihter.

On smatra da su nade Evrope u “spasavajuću ulogu njemačke privrede” potpuno neosnovane, jer je ključna zemlja “evrolenda” ove godine bilježila ne samo pad izvoza već i smanjenje uvoza.

Nove porudžbine u njemačkoj industriji pokazuju da će se unutrašnja tražnja i uvoz i dalje smanjivati, što znači da “realnost pobjeđuje iluzije”, mišljenja je Rihter koji se čudi što u takvoj situaciji menadžeri iz vodeće evropske ekonomije i dalje iskazuju optimistička predviđanja. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!