Capital.ba

“Kredi Suis” i HSBC: Nismo koristili poreske oaze

05.04.2016. / 8:48

HSBC_BetaAPHONGKONG/SINGAPUR, Dvije velike svjetske banke – “Kredi Suis” i HSBC – odbacile su danas navode da aktivno koriste “ofšor” strukture kako bi klijentima pomogle u utaji poreza.

Dvije banke demantuju da koriste takozvane poreske oaze dan nakon što su iz panamske advokatske firme specijalizovane za otvaranje ofšor kompanija procurila dokumenta koja pokazuju da su globalne banke obilno koristile takve kompanije u korist svojih klijenata.

“Mi kao kompanija i kao banka ohrabrujemo korišćenje takvih struktura samo u legitimne ekonomske svrhe”, rekao je danas direktor švajcarske banke “Kredi Suis” Tidžan Tijam, a prenosi Rojters.

Istovremeno, multinacionalna banka sa sjedištem u Londonu HSBC saopštila je da se dokumenta koja su procurila odnose na period koji prethodi temeljnoj reformi poslovnog modela koju je ta banka sprovela.

“Te tvrdnje se u nekim slučajevima odnose i na period od prije 20 godina, dok smo u međuvremenu mi u proteklih par godina sproveli značajne reforme”, izjavio je portparol predstavništva HSBC u Hongkongu Garet Hjuit.

HSBC i “Kredi Suis” navedene su među bankama koje su pomogle u uspostavljanju složenih struktura koje otežavaju poreskim vlastima i istražiteljima da uđu u trag novcu koji se prenosi sa lokacije na lokaciju.

Juče je počela istraga povodom curenja miliona dokumenata koji razotkrivaju da su svjetski bogataši, državnici, FIFA, 140 istaknutih političara, skrivali novac u poreskim oazama preko advokatske firme “Mosak Fonseka” koja objavljivanje “panamskih papira” naziva “zločinom” i “napadom” na Panamu.

“Panamski papiri” pokazuju da su više od 500 banaka, njihove podružnice i ogranci registrovali skoro 15.600 ofšor kompanija preko firme “Mosak Fonseka”, a velika većina ih je osnovana od 1990-ih, navodi na svom sajtu Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara (ICIJ) od 100 dnevnih listova, koji je sproveo istragu.

Istraga se odnosi na period od gotovo 40 godina, od 1977. sve do decembra 2015. i pokazuje da su neke firme registrovane u poreskim oazama korišćene za pranje sumnjivog novca, trgovinu oružjem i drogama, kao i za utaju poreza. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!