Capital.ba

Kozarić: Spoljnotrgovinski deficit 7,5 milijardi KM

19.05.2015. / 12:56

kemal kozaricSARAJEVO, Guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić rekao je da je jedan od krucijalnih problema ekonomije BiH spoljnotrgovinski deficit, koji iznosi oko 7,5 milijardi KM, odnosno oko 8,5 odsto bruto domaćeg proizvoda.

Kozarić je dodao da je taj deficit moguće smanjiti podizanjem svijesti građana da prepoznaju i kupuju domaće proizvode, da devize ne bi odlazile u inostranstvo, a otvarala bi se nova radna mjesta.

“Naše procjene govore da ako jedno radno mjesto košta oko 10.000 KM, onda oko 75.000 radnih mjesta BiH finansira indirektno putem ovog deficita”, rekao je Kozarić na Trećem forumu o domaćoj proizvodnji u BiH, koji se održava danas u Sarajevu.

Prema njegovim riječima, BiH je prošle godine uvezla mesa i mesnih proizvoda u vrijednosti 227 miliona KM, žitarica 252 miliona KM, mlijeka 142 miliona KM, pića, alkoholnih pića i sokova u vrijednosti 224 miliona KM, farmaceutskih proizvoda 553 miliona KM.

Kozarić je naveo da je riječ o proizvodima koji se velikim dijelom proizvode u BiH, koji imaju određeni kvalitet, te naglasio da je iz svih navedenih podataka potrebno podići svijest građana.

“Naš zadatak je da preko podataka sa kojima raspolažemo, pokažemo koji su to sektori, gdje možemo izvršiti substituciju i pokušamo da favorizujemo domaće. Iako su važne direktne strane investicije, koje su u 2014. godini iznosile oko 800 miliona KM, bez realnog sektora i domaće proizvodnje nema opstanka ekonomije BiH”, istakao je Kozarić.

Prema njegovim riječima, BiH ostvaruje suficit u drvnoj i metalskoj industriji, ali u tim sektorima ona izvozi poluproizvode, a uvozi gotove proizvode, te na taj način sama otežava svoju poziciju.

“Nije lako promijeniti svijest svih nas, da prepoznamo da su naši lijekovi, voda, pivo i mnogi drugi proizvodi kvalitetni”, naglasio je Kozarić te dodao da je, takođe, jedan od problema i taj što se u stranim trgovačkim lancima koji su otvoreni u BiH, domaći proizvodi nalaze na policama i rafovima koji nisu u vidokrugu, niti na dohvat ruke kupcima.

Predsjednik Udruženja “Kupujmo, koristimo domaće – kvalitetno proizvedeno u BiH” Admir Kapo rekao je da dok se god deficit BiH ne smanji, odnosno ne dovede u mjeru koja se može kontrolisati, ekonomska situacija u BiH neće biti bolja.

Prema njegovim riječima, trgovina je bitan faktor u podizanju ili uništavanju domaćih firmi, jer ako trgovine domaćim proizvođačima daju “dobru poziciju” na policama, a marža na proizvode ne bude visoka, onda taj proizvod ima veliku šansu i da se proda, odnosno da bude konkurentan sa stranim proizvodima.

“Ukoliko se dešava suprotno, odnosno ono što smo svi imali priliku da vidimo proteklih godina u pojedinim stranim lancima marketa, to je da su ostali dužni privrednicima iz BiH i na taj način uništili njihovu likvidnost”, rekao je Kapo, te dodao da su, takođe, i od domaćih proizvođača uzimali velike svote novca, kako bi se njihov proizvoda uopšte našao na policama ovih marketa.

Kapo je rekao da bi vlast u BiH trebala da uradi sve kako se ovakve stvari ne bi dešavale, odnosno trebalo bi donijeti “ozbiljan” zakon i primjenjivati ga, koji bi eliminisao ovakve pojave.

Prema njegovim riječima, dok se to ne desi, građani u BiH bi trebalo da se okrenu domaćim lancima marketa, koji još imaju sentimenta prema domaćim proizvođačima i tamo kupovati domaće proizvode.

Današnji forum o domaćoj proizvodnji u BiH, u okviru kog je održana i panel diskusija o temi “Uticaj maloprodajnih objekata na razvoj domaće proizodnje”, organizovali su Centralna banka BiH i Studentski poslovni klub Burč Univerziteta. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!