Capital.ba

Kozarić: Najveći problem – nezaposlenost

24.07.2014. / 10:07

kozaricSARAJEVO, Guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić rekao je da je nezaposlenost za BiH najveći problem, posmatrano makroekonomski, jer je stopa nezaposlenosti od 27,5 odsto najveća u regionu, te da poseban problem predstavlja nezaposlenost mladih, jer 60 odsto njih ne radi, što znači da svaki treći ima posao.

“Ko god od oktobra bude na poziciji moraće se energičnije baviti rješavanjem ovog problema”, istakao je Kozarić za “Večernji list”, izdanje za BiH.

Prema njegovim riječima, BiH je sada na 130 i nekoj poziciji po atraktivnosti za investitore, zbog čega će se reformski zakoni, koji su bolni, morati usvojiti.

“Činjenica je da smo mi na dnu. Pogledajte samo EU integracije, jedino BiH još nema kandidatski status i na začelju smo u regiji”, rekao je Kozarić i dodao da bi bilo značajno za investitore da BiH konačno dobije status, jer bi to bila poruka u kojem se smjeru BiH kreće.

Govoreći o donatorskoj konferenciji u Briselu na kojoj je prikupljeno 809 miliona evra pomoći za poplavljena područja, Kozarić je rekao da su to većinom kreditna sredstva koja se nekada moraju vratiti, da su uslovi povoljni, ali da svaka kreditna linija ima svoje specifičnosti, tako da će i provođenje biti komplikovano.

Kada je riječ o makroekonomskoj slici BiH, Kozarić je istakao da je prvi kvartal ove godine počeo pokazivati blagi oporavak, ali da su se desile poplave, tako da će projekcije koje je Centralna banka imala za 2014. godinu biti korigovane.

“Projekcija rasta bila je 2,6 odsto, a sada je 0,7. Ekonomski rast u prošloj godini bio je 1,6 odsto, a sada imamo pad privredne aktivnosti zbog nepogoda”, naglasio je Kozarić i dodao da će, vjerovatno, doći i do pada industrijske proizvodnje, koja je na početku godine rasla i iznosila 6,4 odsto.

Kozarić je istakao da su devizne rezerve u BiH sada najveće nakon osnivanja Centralne banke i iznose 7,5 milijardi KM, dok su krediti u zadnjem kvartalu porasli 3,4 odsto.

On je dodao da su nenaplativi krediti početkom godine bili 15,1 odsto, a procjene su da bi mogli porasti do 20 odsto.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!