Capital.ba

Kozarić: Nadam se da će i lista poreskih dužnika uskoro biti javna

03.11.2012. / 7:50

SARAJEVO, Centralna banka BiH počela je sa javnim objavljivanjem nelikvidnih poslovnih subjekata, potvrdio je sinoć u Dnevniku Federalne televizije guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić.

Pojasnio je da je cilj ovih objava veća transparentnost kao i otvaranje mogućnosti poslovnim osobama ili subjektima da provjere status svojih potencijalnih poslovnih partnera u BiH.
Za sada je, dodao je, objavljeno 2.000 stranica od postojećih 27.000 koje će biti objavljivane na mjesečnom nivou.
– Nadam se da će i lista poreskih dužnika vrlo brzo biti dopstupna javnosti jer smatram da i ti podaci trebaju biti javni – kazao je Kozarić.
Inicijativa neće ugroziti osnovni model valutnog odbora
Dio Sporazuma između SDP-a i SNSD-a koji se odnosi na Centralnu banku BiH (CBBiH) te predviđa donošenje amandmana na član 35 Zakona o CBBiH koji definiše obaveznu rezervu komercijalnih banaka na način da će biti dozvoljeno ovim bankama da dio obaveznih rezervi ispunjavaju kupovinom vrijednosnih papira BiH neće ugroziti osnovni model valutnog odbora, smatra guverner CBBiH Kemal Kozarić.
Ipak, kazao je u programu FTV-a, da ovu inicijativu neće biti moguće sprovesti u djelo.
– Monetarna poltika je u nadležnosti Predsjedništva BiH i ono je to koje može podržati ovakve inicijative uz konsultaciju sa Upravnim vijećem CBBiH. Naravno, inicijativa može biti pokrenuta i od zastupnika u Parlamentu BiH te bi mi kao legalisti morali ispoštovati takvo rješenje. I to nije sporno, ali oni koji su raspravljali o ovoj temi su zaboravili Pismo namjere koje su potpisali predsjedavajući Vijeća ministara BiH, dva entitetska premijera, tri ministra finansija i guverner CBBiH – kazao je Kozarić.
Pojasnio je da je riječ o Pismu namjere u kojem je precizno, u članu 8, navedeno da će se BiH uzdržati od svih promjena u Zakonu
o CBBiH sve dok je na snazi stand-by aranžman.
– Ako krenemo u realizaciju ove inicijative, znači da ćemo morati izaći iz stand-by aranžmana, a to opet znači da nećemo moći dobiti dogovorenih 400 miliona evra koji su dogovoreni aranžmanom”, istakao je Kozarić.
Dodao je da predstavnici MMF-a već 7. novembra dolaze u BiH na pregovore i na pregled naših politika.
Takođe, objasnio je da u već pomenutom Pismu namjere stoji da su potpisnici saglasni da neće biti promjene stope PDV-a naredne dvije godine.
– Iskreno mislim da do realizacije ove inicijative neće doći, a iako dođe moramo znati da se radi o privatnim komercijalnim bankama kojima ne možete narediti da kupuju vrijednosne papire jer one to i danas rade – istakao je.
Kao najveću manu predložene inicijative Kozarić je naveo činjenicu da se o CBBiH odlučuje u stranačkom dogovoru.
– Inicijativa je naravno legalna, ali može se posmatrati kao politički uticaj na rad CBBiH iako mi ne želimo da to doživljavamo na taj način. Bilo bi dobro da smo kosultirani prije svega ovoga i onda ne bi došlo do ovog nesporazuma – rekao je Kozarić.
U slučaju da komercijalne banke kupuju vrijedonosne papire, istakao je, javnost mora znati da će nivo sredstava koji će biti potreban za građane biti manji za taj iznos.
– Ako ovo uzmemo u obzir sigurno je da realizacija ove inicijative neće popraviti likvidnost – naglasio je Kozarić.
Ukoliko predložene izmjene “prođu”, kazao je Kozarić, to neće uticati na rad CBBiH.
– CBBiH profesionalno radi svoj posao i mi ćemo nastaviti s radom na principima valutnog odbora koji nije ugrožen. Građani nemaju razloga za uznemirenost – zaključio je Kozarić. Nezavisne novine

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!