Capital.ba

Kovačević: Akumulirani dug od 296 miliona KM

03.01.2014. / 13:13

kmBANJALUKA, Uprava za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH je od početka primjene zakona o PDV-u do danas naplatila 65 odsto od ukupnog dugovanja, tako da u ovom trenutku dugovanja po tom osnovu iznose 296 miliona KM, izjavio je portparol Uprave Ratko Kovačević.

On je, povodom objavljivanja liste većih dužnika, rekao novinarima da taj akumulirani dug predstavlja obavezu za nešto više od 9.000 poreskih obveznika.

Kovačević je podsjetio da od početka primjene zakona o PDV-u od 1. januara 2006. godine do sada bilo 817 miliona KM duga po osnovu prijavljenog a neuplaćenog PDV-a, te da je taj procenat naplate respektabilan.

“Svi ostali obveznici su u postupku prinudne naplate i mi ćemo iskoristiti sva zakonom predviđena sredstva da dođemo i do tih 296 miliona KM”, poručio je Kovačević.

Prema njegovim riječima, iznos pojedinačnog duga, koji se nalazi na današnjoj listi dužnika, je osnovni dug uvećan za zateznu kamatu.

Kovačević je dodao da je UIO BiH sa 76 poreskih obveznika sklopila ugovor o reprogramu duga i to na iznos od 70 miliona KM, te da je do danas 48 obveznika platilo svoje dugovanje u cjelosti u visini od 24 miliona KM.

“Svi koji imaju reprogram i koji uredno izmiruju svoju obavezu nisu na listi dužnika, ali čim neko od njih ne izmiri ratu po osnovu reprograma naći će se na listi dužnika”, dodao je Kovačević.

On je istakao da se veliki dio obveznika sa objavljene liste dužnika nalazi u izvještajima koje je UIO BiH proslijedila Tužilaštvu BiH, dodajući da sastavni dio tih izvještaja čine pravna i fizička lica koja se sumnjiče da su izvršili povredu zakonskih propisa iz oblasti indirektnih poreza, gdje je nastupila šteta za budžet BiH od 160 miliona KM.

Kovačević je rekao i da je Tužilaštvo BiH podiglo optužnicu u predmetu “Kekerović”, gdje je riječ o obvezniku koji je trenutno i najveći dužnik po osnovu PDV-a od 9,13 miliona KM, dodajući da se u tom predmetu nalaze imena 23 pravna i fizička lica.

Govoreći da se među dužnicima nalaze i pojedine institucije i upravne organizacije entiteta, Kovačević očekuje da će entitetski organi podmiriti svoje obaveze i da UIO BiH intezivno na tome radi.

Kovačević je za firme u stečaju, koje duguju po osnovu indirektnih poreza, rekao da je UIO BiH tek sredinom 2012. godine dobila zakonski i podzakonski okvir da može upisati hipoteku na nepokretnu imovinu, te da je upisano 95 hipoteka kod dužnika.

On je naglasio da će spisak dužnika biti ažuriran poslednjeg dana u mjesecu, dodajući da je određen broj obveznika pojačao uplatu nakon što je parlament BiH usvojio izmjene i dopune Zakona o postupku indirektnog oporezivanja.

Kovačević je naveo i da je UIO BiH u prošloj godini naplatila 5,88 milijardi KM bruto prihoda ili 10 miliona KM više nego 2012. godine, dodajući da je u prošloj godini naplaćeni manji iznos neto prihoda u odnosu na 2012. godinu, zbog većeg povrata PDV-a.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!