Capital.ba

Koridor pet-ce u fokusu saradnje

25.02.2016. / 12:14

zvizdicSARAJEVO, Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Denis Zvizdić izjavio je danas u Sarajevu da je na nedavnoj Investicionoj konferenciji o Zapadnom Balkanu, održanoj u Londonu u organizaciji Evropske banke za obnovu i razvoj /EBRD/, BiH u fokus stavila finansiranje izgradnje auto-puta koridor pet-ce.

“U razgovorima sa direktorom i drugim predstavnicima EBRD predložili smo jedan novi pristup – okvir između EBRD i BiH. Okvir je u vezi ne samo sa projektnim aktivnostima i finansiranjem pojedinačnih projekata, nego i sa kreiranjem četvorogodišnjeg finansiranja, prije svega koridora pet-ce, u iznosu od 300 miliona evra”, rekao je Zvizdić na konferenciji za novinare.

On navodi da je riječ o sredstvima koja bi bila sukcesivno povlačena u naredne tri godine – ove godine 76 miliona evra, a u naredne tri po 70 miliona evra.

“Riječ je o novom okviru odnosa između EBRD i BiH. Njime auto-put pet-ce označavamo kao ključni prioritet finansiranja EBRD-a”, precizirao je Zvizdić.

On je dodao da se sada od entitetskih institucija očekuje da Savjetu ministara upute zahtjeve koji će biti razmotreni i proslijeđeni EBRD-u.

“To će omogućiti kontinuiranu izgradnju auto-puta”, rekao je Zvizdić, koji očekuje da u ovom mandatu bude završeno dvije trećine koridora.

Dobijanje sredstava od EBRD, istakao je on, bila bi dobra pozivnica i drugim finansijskim institucijama da učestvuju sa značajnim sredstvima u finansiranju ovih projekata.

Predsjedavajući Savjeta ministara rekao je da je u Londonu razgovarano i o pristupu komercijalnim sredstvima koje daje EBRD sa povoljnim grejs periodom i kamatama koje su ispod tri odsto, te o mogućnostima da ovim aranžmanima budu obuhvaćene i privatne kompanije.

Zvizdić je dodao da je na Investicionoj konferenciji razgovarano i o različitim projektima iz oblasti energetike.

On je ocijenio da će za uspješnu realizaciju konkretnih projekata i za dalje kandidature od izuzetne važnosti biti strategije iz oblasti transportnih komunikacija i energetskog sektora.

Zvizdić je podsjetio da je u BiH formirana radna grupa za izradu navedenih strategija, u koju su Savjet ministara i Vlada FBiH predložile svoje članove, ali da se još očekuje da to uradi i Republika Srpska.

On je pozvao entitetske vlade da aktivnim učešćem i imenovanjem stručnih ljudi u radne grupe, rade zajedno sa Savjetom ministara kako bi ove dvije strategije bile usvojene u najbržem mogućem vremenu, prije novog samita za zemlje Zapadnog Balkana u avgustu u Parizu, gdje će biti razgovarano o primjeni različitih projekata.

Zvizdić očekuje da će BiH biti domaćin godišnje konferencije EBRD-a 2019. godine, o čemu bi trebalo da bude odlučeno polovinom marta.

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović najavio je da će od ove godine EBRD pojačati ulaganja u energetski sektor, sve do iznosa od 40 odsto svih plasmana.

“Od BiH očekuju zdrave projekte”, rekao je Šarović i objasnio da će neki od njih biti finansirani putem pojedinačnih projekata, a dio putem koncepta projekata za Zapadni Balkan.

On je istakao da bez strateških dokumenata iz oblasti transporta i energetike BiH neće moći na narednoj konferenciji u Parizu, u avgustu, da predstavi svoje projekte.

“Svake godine BiH gubi sredstva za putnu infrastrukturu i energetiku zbog nedostatka ključnih dokumenata”, istakao je Šarović navodeći da dio tih sredstava jesu grantovi.

Podsjećajući da Republika Srpska ima energetsku strategiju do 2035. godine, a Federacija BiH /FBiH/ strateški plan i da radi na strategiji, Šarović je rekao da bi za Evropsku komisiju bilo dovoljno objedinjavanje ovih dokumenata na nivou BiH. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!