Capital.ba

Kompanija RWE najavila zatvaranje šest centrala

14.10.2013. / 7:19

rweBON, Prelazak na obnovljive izvore energije u Njemačkoj – ambiciozni plan kancelarke Angele Merkel koji, međutim, ima mnogo nepoznanica, uzima svoj danak: energetska kompanija RWE želi da u Njemačkoj zatvori šest centrala, dok EON planira da ih premjesti u Tursku. Budućnost centrala na ugalj i gas jedno je od glavnih pitanja energetske tranzicije u toj zemlji.

U planu je da Njemačka kroz 10 godina zatvori sve nuklearne centrale, a da do 2050. ostvari udio obnovljivih izvora u proizvodnji struje od 80 odsto. Merkelova je, inače, tvorac veoma popularnog plana da se obustavi proizvodnja struje u nuklearnim centralama.

Ali, zbog ovakve energetske politike proizvođači struje, poput EON-a i RWE, ostaće bez profita koje im donose nuklearne centrale, dok će centrale na gas i ugalj postati gubitaši.
Dvije vodeće njemačke energetske kompanije objavile su veoma loše poslovne rezultate, čemu je, između ostalog, doprinijela činjenica da „mnoge naše centrale posluju sa gubicima“, kaže finansijski direktor RWE Bernard Ginter.

 

RWE namjerava da zatvori nekoliko centrala u Njemačkoj i Holandiji, ukupnog kapaciteta 4.300 megavata, dok bi druge mogle da prežive. Agencija za energetske mreže, koja mora da odobri zatvaranje, primila je od kraja 2012. godine 15 zahtijeva za zatvaranje. Norveški Statkraft je najavio da će zatvoriti dva postrojenja u Njemačkoj. Struja iz obnovljivih izvora energije ima prioritet pri otkupu i proizvodnja iz gasa i uglja služi da bi se pokrila potražnja ako nije dovoljno struje proizvedeno od vjetra i sunčeve energije.

Instalisani kapaciteti obnovljivih izvora energije u Njemačkoj sada su dovoljni da se ponekad bez konvencionalnih centrala ispune potrebe za energijom, pod uslovom da istovremeno duva vjetar i da sija sunce. „Između aprila i juna neke centrale kompanije RWE radile su ispod 10 odsto kapaciteta. S obzirom na to da je cijena struje za velike potrošače najniža u Evropa, to znači stvaranje gubitaka. Do sada su se problemi odnosili na centrale na gas, ali sada ni centrale na ugalj nisu rentabilne“, upozorio je Ginter.
EON se mjesecima borio sa regionalnim vlastima oko sudbine centrale na gas u Iršingu, u Bavarskoj, koja je otvorena 2010. i radi smanjenim kapacitetima. Grupa je pristala na to da, uz naknadu, centrala nastavi da radi, kao što su tražili regulator i vlasti da bi očuvale snabdijevanje. Agencija za energetske mreže najavljuje da neće odobriti mnogo zahtijeva za zatvaranje centrala na jugu zemlje, gdje vlada i najveća potražnja.

Proizvodnja struje i obnovljivih izvora u potpunosti zavisi od vremenskih prilika i konvencionalna proizvodnja mora ostati kao podrška. S druge strane, u slučaju da im se ne odobri zatvaranje, operateri će tražiti naknadu. „U ovom trenutku EON-ove centrale rade za džabe“, upozorio je vlasnik kompanije Johanes Tajsen, koji nije isključio i mogućnost preseljenja u Tursku, u kojoj EON već uveliko posluje.

„Mislim da je prije riječ o prijetnji, jer bi to bilo veoma komplikovano. Iznenadilo bi me da zaista misle ozbiljno“, rekao je za AFP izvor u energetskom sektoru koji od nove vlade očekuje da detaljno utvrdi strategiju energetske tranzicije. AFP

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!