Capital.ba

Koliko banke zarađuju na kamatama?

10.02.2014. / 7:30

bankeBEOGRAD, Uprkos krizi, banke u Srbiji su za devet mjeseci u 2013. povećale zaradu za 42 odsto više nego u isto vrijeme prethodne godine. Stručnjaci kažu da je veliki rast profita banaka posljedica gašenja onih koje su pravile najveće gubitke.
Malo je onih koji mogu da se pohvale da su prošle godine poslovali pozitivno, a još i da su uspjeli da povećaju profit. Najveći dio od zarađenih 17 milijardi dinara je od kamata, provizija i naknada kursnih razlika.

Kažu da je u bankama besplatan samo “dobar dan”, a sve ostalo ima svoju tarifu.
Čim zakoračite u banku, osim ako ne ulažete u štednju, možete da računate da ćete biti u nekom gubitku. Banke predominantno zarađuju po bilo kom osnovu prema fizičkim licima“, kaže ekonomista Saša Đogović.
Iako je prošle godine prvi put došlo do smanjenja ukupno odobrenih kredita, posebno privredi, banke su od kamata za devet mjeseci zaradile gotovo tri milijarde dinara više nego u isto vrijeme prethodne godine. Prihodi od naknada i provizija nešto su manji, ali i dalje čine preko 20 odsto njihove ukupne zarade.
Građanima trebaju pozajmice zbog problema u prihodima i iz tog razloga one nemaju problema da naplate bilo koju proviziju, bilo koju transakciju, zato što je red ispred svake filijale“, kaže Dušan Uzelac sa portala Kamatica.
U poređenju s drugim zemljama u okruženju, zarada  banaka u Srbiji u odnosu na uloženi novac, nije velika, tvrde bankari.
Ne bih mogao da kažem da je bankarski sektor dobro, danas imate 29 banaka, a jedna trećina pravi gubitak. Banke više ne rade s brojem ljudi s kojim su radile, smanjuje se broj filijala i banke više rade na svojim troškovima i efikasnosti“, kaže Zoran Petrović iz “Rajfajzen banke”.
Štednja ipak nije dovoljna da se za devet mjeseci zaradi čak 42 odsto više nego prije godinu dana.
To je mala računska zamka zato što je u isto vrijeme količina gubitka u sistemu bila ogromna kod Razvojne i Agrobanke, njih nema i registruje se rast dobiti“, kaže ekonomista Boško Živković.
Prema njegovim riječima, banke jesu profitabilne, ali ne toliko da bi mogle da smanje kamtne stope, a glavni razlog je veliki iznos nenaplativih kredita.
Prema podacima Narodne banke, najveću dobit imale su “Inteza” i “Rajfajzen”, a gubitak “Ka-Be-Ce” i “En-El-Be banka”. RTS

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!