Capital.ba

Kolika je vrijednost srpske imovine na KiM?

23.07.2013. / 7:00

kosovo-v.jpgBEOGRAD, Srpska imovina na Kosovu i Metohiji ogromne je vrijednosti, a sada su se, prema riječima predsjednika Privredne komore Srbije Željka Sertića, prvi put stekli institucionalni okviri da se problem nelegalno oduzete srpske imovine u budućnosti riješi dogovorom Beograda i Prištine.

Pitanje srpske imovine na Kosovu je utemeljeno u Rezoluciji UN 1244, a u PKS navode da prilikom izvođenja računica treba posebno imati u vidu koliko je Srbija, još u bivšoj Jugoslaviji, ulagala u razvoj kosovske privrede, uz napomenu da se država u ranijem periodu nije dovoljno bavila instucionalnom zaštitom svoje imovine na tom području.

Analize PKS, u koje je Tanjug imao uvid, pokazuju da se samo vrijednost oko 1.500 privatizovanih srpskih preduzeća na KiM procjenjuje na više od 1,2 milijardi evra.

Kosovska agencija za privatizaciju je do sada cijeli proces promjene vlasničke strukture preduzeća vodila na nezakonit način, upozorio je u izjavi za RTS Sertić.

Naša preduzeća su, prema  riječima šefa Biroa PKS za regionalnu saradnju Milivoja Miletića, pokušavala pojedinačno da reaguju na niz nelegalnih postupaka kosovske Agencije za privatizaciju određenim žalbama institucijama u Prištini, ali bez rezultata.

Prema podacima PKS, KiM ima izuzetne prirodne resurse – oko 580.000 hektara  obradvih površina i bogate rezerve uglja, od približno 15 milijardi tona.

Miletić je za Tanjug podsjetio da je Kosovo i Metohija nekada imalo poseban status u bivšoj Jugoslaviji i da je između 1957. i 1979. u tom dijelu nekadašnje SFRJ ostvaren izuzetno visok rast privredne aktivnosti, sa stopom od 6,8 odsto, s obzirom da je ulagano između 1,5 i dva odsto bruto društvenog proizvoda.

Prema riječima Miletića, bivša SFRJ je mnogo ulagala u razvoj Kosova posredstvom Fonda za razvoj i Fonda za nedovoljno razvijene dijelove zemlje, a najviše u elektroprivredu, gdje je investirano oko 5,5 milijardi dolara.

Stručnjaci su ranije izračunali da su samo zalihe uglja na Kosovu dovoljne da osiguraju rad postojećih i nekoliko novih termoenergetskih blokova u tom kraju tokom narednih sto godina.

Preduzeća iz centralne Srbije na KiM imaju više od 1.350 objekata – PTT 130, ŽTP 55, EPS 18 i Srbijašume 45, a samo imovina EPS – a se procjenjuje na oko tri milijarde evra.

Fond za razvoj Srbije ima vlasničke udjele u oko 150 preduzeća na KiM u vrijednosti većoj od 140 miliona evra.

U PKS ističu da su do sada na KiM ostala neprivatizovana uglavnom preduzeća u sredinama gdje je većinsko srpsko stanovništvo i da ta imovina vrijedi, prema nekim procjenama, oko dvije milijarde evra.

Evidencija koja postoji u Vladi Srbije pokazuje da je sa Kosova i Metohije poslije NATO bombardovanja naše zemlje 1999. izbjeglo više od trideset hiljada srpskih porodica, a vrijednost njihove imovine koju su tamo ostavile procjenjuje se na najmanje četiri milijarde dolara.

Kada se sve navedeno ima u vidu, Srbija samo na  osnovu imovine svojih građana i preduzeća, sredstava nekadašnjeg Fonda za kreditiranje bržeg razvoja nedovoljno razvijenih, ali duga koji je godinama plaćala za KiM može da potražuje više od 10 milijardi evra.

Sertić: Zaštiti srpsku imovinu i privredu na KiM

Predsjednik Privredne komore Srbije (PKS) Željko Sertić izjavio je danas da državne institucije zajedno sa privrednicima treba da se bore na legalan način, kako bi se utvrdile činjenice i zaštitili interesi srpske privrede na Kosovu i Metohiji.

PKS se zalaže za objedinjavanje svih institucija i kapaciteta, kako bi se zaštitila srpska privreda i imovina na Kosovu, rekao je Sertić na skupu sa direkotrom vladine Kancelarije za KIM Aleksandrom Vulinomm u PKS. On je naveo da je Republika Srbija u prethodnom periodu uložila milijarde i milijarde na Kosovu, a da se ne zna kako je prodavana ogromna  imovina.

Procesom privatizacije na Kosovu i Metohiji, prethodnih godina, bukalno je oteta imovina države Srbije i građana i prodata po bagatelnim cijenama, rekao je Sertić. (Tanjug)

“PKS će dati svu podršku i logistiku, i sve što je potrebno u onim delovima pregovoračkog postupka, u koje je uključena”, poručio je Sertić.

On je istakao, da se na zna gde je i kako imovina prodata i da  ne postoji drugi način, nego da se sve državne institucije zajedno sa privrednicima bore na legalan način, kako bi se utvrdile činjenice i zaštitili interesi srpske privrede.

“Vulin i ja smo se složili da postoji ogroman prostor da to uradimao, ali samo ako smo složni”, rekao je Sertić.

On je kazao da ne postoji važnija stvar za buduće generacije, nego da se sada odbrane naši nacionalni interesi, kao i da je Kancelarija za KIM pravi primer kako se treba boriti. (Tanjug)

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!