Capital.ba

Koje su nove zemlje u usponu?

30.03.2014. / 12:10

briksPARIZ, Ekonomisti i investitori se utrkuju u pronalaženju akronima kako bi identifikovali zemlje koje bi mogle preuzeti primat od dosadašnih vodećih ekonomskih sila u usponu Kine, Brazila, Rusije, Indije i Južnoafričke Republike, poznatih kao zemlje BRIKS-a.

Prošla nedjelja je protekla u znaku analize zabrinjavajućih znakova u pogledu posustajanja privrednog rasta Kine i Brazila, i u procjenama analitičara o tome koje su zemlje kandidati za nove sile u usponu, prenio je AFP.

Kompanija Kofas (Coface), koja pruža usluge izrade izvještaja o bonitetu i davanja kreditnog rejtinga i monitoringa kompanija, lansirala je novi ankronim nadolazećih zemalja u usponu – PPIKS, a u tu grupu je uvrstila Peru, Filipine, Indoneziju, Kolumbiju i Šri Lanku.

Kao razlog za takvu prognozu, Kofas je naveo da sve najbrojane zemlje imaju privredni rast iznad četiri odsto, da su rezistentne na spoljne udare, da su prešle na tržišnu ekonomiju, kao i da je njihova privreda raznovrsna i ne zavisi previše od izvoza sirovina.

Na listi obećavajućih svjetskih privreda Kofas-a našle su se i Kenija, Tanzanija, Zambija, Bangladeš i Etiopija, ali kao privrede sa većim rizikom nego prethodno nabrojane zemlje.

Objavljivanje ove liste dolazi u trenutku kada u svijetu raste zabrinutost u pogledu stanja privrede zemalja BRIKS-a, čije su ekonomije uzdrmane još od početka leta prošle godine.

Investiciona kompanija MSCI nedavno je objavila svoju listu budućih zemalja u usponu na kojoj se našlo 26 kandidata, među kojima su i Argentina, Šri Lanka i Nigerija.

Ekonomista investicione kompanije “Goldman i Saks”, Džim Neil, koji je svojevremeno popularizovao akronim BRIK, lansirao je nadavno novu skraćenicu nadolazećih zemalja sa rastućim ekonomijama, MINT, u koje je ubrojao Meksiko, Indoneziju, Nigeriju i Tursku.

Konsultantska kuća The Economist Intelligence Unit je među nove ekonomije u usponu uvrstila Kolumbiju, Indoneziju, Vijetnam, Egipat, Tursku i Južnoafričku Republiku, imenujući tu grupaciju skraćenicom KIVETS (CIVETS). Tanjug

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!