Capital.ba

Kladionice u FBiH prošle godine zaradile nešto manje od 600 miliona KM

23.02.2016. / 7:45


kladionicaSARAJEVO, Kako godišnje zaraditi gotovo 600 miliona KM i ne plaćati PDV, ostvariti enorman promet, a u budžet uplatiti minoran iznos, znaju kladionice koje su, očito, jedan od unosnijih biznisa u BiH.

Samo na teritoriji FBiH trenutno postoje 2.443 uplatna mjesta, a ostvareni prihod u 2015. godini iznosi nešto manje od 600 miliona KM.

Ovo su podaci iz izvještaja o poslovanju kladionica u FBiH, koji je ministrica finansija Jelka Milićević (HDZ BiH) dostavila Vladi FBiH 16. februara, a koji je u posjedu TV1.

Od Ministarstva je zatraženo da do 13. februara dostavi presjek stanja u ovoj oblasti, koji podrazumijeva podatke o broju uplatnih mjesta i uposlenih, poreznim prihodima, ali i efektima primjene Zakona o igrama na sreću na budžet FBiH, što je inistrica Milićević uradila. Doduše, tri dana nakon isteka roka.

Prema podacima koje je Ministarstvo finansija FBiH dobilo do Porezne uprave FBiH, kladioničke igre u ovom entitetu trenutno priređuje 13 pravnih lica, koji su po strukturi kapitala u privatnom vlasništvu. Kod njih je zaposleno 4.629 radnika.

Na 2.443 uplatna mjesta je od 1. januara do 31. decembra 2015. godine, po osnovu uplata igrača, ostvaren promet od 597.950.036,14 KM. Važno je naglasiti da su uprkos enormnom prometu, kladionice oslobođene plaćanje PDV-a.

Kada je riječ o javnim prihodima naplaćenim od strane privređivača po osnovu naknada propisanih Zakonom o igrama na sreću, u izvještaju Ministarstva finansija se ističe da je u 2015. godini, samo po osnovu igara na sreću klađenja, na propisane račune javnih prihoda budžeta FBiH uplaćeno 10.354.483,70 KM, od čega je 8.895.430,10 KM ili oko 85,9 posto od pomenutog iznosa ostvareno od 1. avgusta 2015. godine, tačnije od početka primjene novog Zakona.

“Ovaj podatak na najbolju mogući način pokazuje kakve finansijske efekte u primjeni Zakona možemo očekivati u narednom periodu”, navela je  Milićevićeva u izvještaju.

Novi Zakon je na snagu stupio 2. jula 2015. godine, a ministrica finansija FBiH bitnim smatra pojasniti da je ovim zakonskim rješenjem propisana i obaveza obustave i uplate mjesečne naknade u iznosu od pet posto od ukupne uplate igrača u igrama klađenja na sportske rezultate i druge događaje, te je takođe propisana mogućnost da se mogu priređivati posebne vrste klađenja u kojima se za izbor događaja koristi generator slučajnih brojeva (RNG igre), s tim da je propisana obaveza uplate mjesečne naknade u iznosu od 300 KM po svakom uplatnom mjestu na koje se priređuju navedene igre.

“S tim u vezi, potreno je imati u vidu činjenicu da se prihodi od mjesečne naknade od pet posto od uplate igrača ostvaruju počev od avgusta 2015. godine, dok se prihodi od uplate naknada za priređivanje RNG igara ostvaruju od septembra 2015. godine.  Ovo iz razloga što je najveći broj priređivača u avgustu podnio zahtjeve i okončao proceduru dobijanja odobrenja za priređivanje navedenih igara, te su shodno tome u skladu sa Zakonom bili obavezni pomenutu naknadu plaćati od septembra 2015. godine”, precizirano je u izvještaju.

Prema podacima Porezne uprave FBiH, priređivači igara na sreću klađenja su prošle godine po osnovu uplate ostalih obaveznih javnih prihoda uplatili 19.203.229 KM i to: doprinosi za zdravstveno osiguranje 4.495.660,86 KM; doprinosi za osiguranje od neposlenosti 545.749,81 KM; porez na dohodak 5.008.635,25 KM; komunalne takse 307.850,39 KM: porez na dobit 2.569.235,70 KM.

U Izvještaju ministrice Milićević se, između ostalog navodi, da nijedna kladionica koja trenutno ima odobrenje za rad nema iskazanog duga po osnovu obaveza koje se tiču uplate svih zakonom propisanih doprinosa, kao i obaveza po osnovu poreza na dohodak. TV1

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!