Capital.ba

Kirije porasle zbog učenika i studenata

13.09.2013. / 9:03

stanoviBANJALUKA/SARAJEVO, Kirije u većim bh. gradovima porasle su zbog početka školske godine, te skorog početka predavanja za studente, tvrde u udruženjima za zaštitu potrošača.

Da su u pravu, uoči se i prelistavanjem oglasa, gdje se vidi da je renta za sobe i stanove sada znatno “paprenija” nego početkom ljeta.

Tako je prije dvije sedmice objavljen oglas za iznajmljivanje sobe na periferiji Banjaluke, gdje kirija košta 200 maraka, a pritom biste morali da platite i troškove struje, grijanja i ostale dažbine, ali i da kupatilo i kuhinju dijelite sa docimerima.

Slično je stanje i u Sarajevu, a Mesud Lakota, sekretar kantonalnog Udruženja za zaštitu interesa potrošača, naglašava da je praksa svake godine ista.

“Početak školske godine sa sobom povlači povećanje cijena stambenog prostora. Inače, praksa je takva da veća potražnja uzrokuje višu cijenu i obrnuto”, ističe Lakota, dodajući da je previše to što stanodavci i za sobe traže nelogično visoke iznose.

I Murisa Marić, izvršni direktor u Udruženju građana “Don” Prijedor, kaže da je primjetan trend povećanja kirija u većim gradovima u vrijeme kada pristižu đaci i studenti.

“Naravno, kada dođe jesen sve je veća potražnja za prostorom za stanovanje. Isto je stanje u Banjaluci, Sarajevu, Mostaru i drugim većim centrima. Kod nas je kirija od 150 do 300 maraka, što je, moglo bi se reći, više od dojučerašnjih cijena”, kazala je Marićeva.

Prema njenim riječima, u Prijedoru se svake jeseni pojavi veliki broj oglasa za izdavanje stanova i soba.

“Stanovi uvijek poskupe u septembru i oktobru, u poređenju s periodom kada đaci nemaju nastavu. Pogotovo je teško roditeljima koji školuju više djece”, podvukla je Marićeva.

Predrag Govedarica, predsjednik Unije studenata RS, kaže da se stanodavci ponašaju nekorektno.

“To je posebno izraženo u Banjaluci i Palama. U stalnoj komunikaciji smo sa studentima, koji kažu da su cijene smještaja izuzetno visoke. Imate studente koji ne mogu da budu primljeni u dom, te im je jedina opcija da stanuju privatno”, pojašnjava Govedarica.

On dodaje da takvu situaciju stanodavci i te kako koriste.

“Oni postavljaju cijene koje mogu da se izjednače s onima u Beogradu. Posebno je to izraženo u Banjaluci”, naglašava Govedarica.

Prema njegovim riječima, ovdje se radi o stanovima koji su privatno vlasništvo i u takvim situacijama studentima su ruke vezane. Govedarica smatra krajnje nekorektnom činjenicu da neki za sobu traže i do 200 maraka.

“To je za svaku osudu! Znate da je danas toliko novca jako teško zaraditi”, podsjeća Govedarica.

Inače, bh. oglasi krcati su ponudama za izdavanje stambenog prostora, a najviše cijene su u Sarajevu i Banjaluci. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!