Capital.ba

Kineski juan prvi put među najtrgovanijim svjetskim valutama

07.09.2013. / 13:59

juanPEKING, Kineska valuta se prvi put našla među deset svjetskih valuta kojima se najviše trguje, pokazao je izvještaj Banke za međunarodna poravnanja (Bank for International Settlements – BIS).

Prema tom izvještaju, juan je prestigao švedsku krunu i novozelandski dolar i popeo se na deveto mjesto.  Trgovanje juanom, čiji je zvanični naziv ren-min bi, u posljednje tri godine je više nego utrostručen.

Istovremeno je smanjena međunarodna uloga evra, prenijela je agencija AP.

Ove godine je promet kineskom valutom dostigao prosječno 120 milijardi dolara dnevno. U 2010. godini kada je BIS sprovela prethodno istraživanje, trgovanje juanom je bilo oko 34 milijarde dolara i bio je na 17. mestu.

Američki dolar, evro ili japanski jen, juan će teško nadmašiti. Prosječni dnevni obrt transakcija u dolarima ove godine u prosjeku iznosi 4,65 biliona dolara.

Uzrok pomjeranja kineske valute je ekspanzija poslovanje u inostranstvu, navela je BIS, koja je i organizacija centralnih banaka. Prema pisanju medija, uspon juana ukazuje na međunarodni karakter lanaca snabedjevanja i fleksibilnost koju neke firme mogu da ostvare korišćenjem kineske valute. Takođe odražava rast kineske ekonomije, koja je sada druga po veličini u svijetu.

Juan, pri tome i dalje nema slobodno plivajući kurs i nije u potpunosti konvertibilan. Vrijednost valute određuje kineska centralna banka, koja utvrđuje srednji kurs od koga tržišni kurs dnevno može da odstupa. Kurs se tako ne oblikuje na tržistima i nije u potpunosti rezultat ponude i potražnje.

Kina nastoji da njena valuta u međunarodnoj trgovini igra sve veću ulogu i snažno podržava korišćenje juana kao alternative dolaru. Prema agenciji AFP, kineska vlada planira da u Šangaju otvori zonu slobodne trgovine, gdje bi prvi put omogućila slobodnu konvertibilnost domaće valute.

Peking postepeno gubi kontrolu nad juanom. S Pakistanom, Južnom Korejom i drugim zemljama potpisao je sporazum o međusobnoj razmjeni valuta. S finansijskim centrima u Londonu i Hongkongu radi na osnivanju centara za trgovanje kineskom valutom.

Među deset najtrgovanijih valuta na listi banke BIS našao se i meksički pezos. On je na osmom mjestu, a BIS kod njega registruje najizrazitiji rast tržišnog udela među glavnim valutama zemalja u razvoju.

Ostali rezultati pokazuju da je Singapur prestigao Japan u pogledu trgovanja u stranoj valuti. Tako je postao najveći centar trgovanja u Aziji i  treći po veličini u svijetu, iza Velike Britanije i SAD.

Izvještaj je takođe pokazao da je evro, poslije američkog dolara, druga valuta u svijetu kojom se najviše trguje. Međutim, njegov udio u ukupnim transakcijama je za tri godine, od aprila 2010, pao za šest procentnih poena, na 33 procenta. Prema AP-u, međunarodna uloga te valute slabi od početka finansijske krize u zoni evra. Udio evra na tržištu je pao na najniži nivo od  momenta kada je krajem 90-ih godina prošlog vijeka uveden.

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!