Capital.ba

Kineski izvoz doživio strahovit pad

08.03.2016. / 11:54

kina1PEKING, Kineski izvoz je u februaru doživio najteži pad u skoro sedam godina, potonuvši više od četvrtine.

Prema podacima kineske Uprave carina, izvoz je prošlog mjeseca potonuo 25,4 odsto na godišnjem nivou, na 126,1 milijardi dolara, što je znatno više od 14,5 procenata koliko su prognozirali ekonomisti u anketi “Blumberg njuza” i najgori rezultat od maja 2009. godine, u jeku globalne finansijske krize, prenosi agencija Frans pres.

Izvoz je u januaru pao za 11,2 procenta.

Istovremeno, u februaru je splasnuo i uvoz 16. mjesec zaredom, i to za 13,8 procenata na 93,6 milijardi dolara, premašivši takođe prognozu “Blumberga” koji je predviđao smanjenje od 12 odsto.

U saopštenju kineske carine se navodi da su “uvoz i izvoz sa glavnim trgovinskim partnerima pali” u prva dva mjeseca ove godine, a posebno se ističe pad izvoza gotovih proizvoda, uključujući mašinske i električne proizvode i odjeću.

Uvoz rude gvožđa i sirove nafte je porastao po obimu, dok je smanjen u dolarskoj vrijednosti, a obim uvoza uglja i čelika je smanjen, dodaje se u saopštenju.

Kina je najveći svjetski trgovac sirovinama i ključni pokretač međunarodnog razvoja, ali su njena preduzeća pogodili slaba tražnja na velikim tržištima, kao i posrtanje globalne ekonomije.

Ovi preliminarni pokazatelji, koji su povećali strahovanja od “tvrdog prizemljenja” Kine, dolaze samo nekoliko dana nakon što je Peking smanjio ciljani rast za ovu godinu, istovremeno obećavajući reforme i podizanje potrošnje kako bi podstakao rast svjetske privrede broj dva.

Investitore su razočarali najnoviji spoljnotrgovinski rezultati, a glavni kompozitni indeks Šangajske berze je skliznuo naniže za 1,8 odsto u popodnevnim satima trgovanja, prenosi Frans pres. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!