Capital.ba

Kineske otrovne igračke

22.07.2008. / 8:00

BANJA LUKA – Inspektori u Republici Srpskoj zbog opasnosti za djecu u prvih šest mjeseci ove godine oduzeli su 1.397 komada raznih igračaka porijeklom iz Kine.
Prema riječima glavnog republičkog zdravstveno-sanitarnog inspektora Desimira Miljića, ove igračke mogu da izazovu povredu ili gušenje kod djece.
– Od igračaka namijenjenih dječacima najviše je oduzeto robota, koji su imali oštre ivice, dok su za djevojčice najveću opasnost predstavljale lutke kojima je otpadala kosa – rekao je Miljić.
Iako postoje sumnje u ispravnost odjeće u kineskim radnjama, Miljić ističe da nema odgovarajućih propisa za ovu vrstu kontrola.
– Imamo pravilnik o predmetima opšte upotrebe, kao što su igračke, posuđe, pa čak i pribor za čišćenje cipela. Garderobu ne kontrolišemo, jer nema pravilnika koji bi precizirao koliko smije boje da bude u tekstilu – rekao je Miljić.
On je pojasnio da su među predmete opšte upotrebe uvršteni predmeti koji dolaze u direktan kontakt sa kožom i sluzokožom, kao što su pelene, pasta za zube…
Glavni republički inspektor rada Mira Bošnjak je potvrdila da je u kineskim radnjama bilo i nekoliko slučajeva rada na crno.
– Bilo je nekoliko anonimnih poziva građana o tome da radnici u kineskim radnjama rade duže nego što je dopušteno i da nisu prijavljeni. Takvih intervencija smo imali najviše na području Prijedora, Banje Luke, Bijeljine. Inspekcija je utvrdila prekovremeni rad, izdala prekršajni nalog u visini od 1.000 maraka, a za neprijavljene radnike izdala prekršajni nalog od 2.200 maraka – naglasila je Bošnjak.
Kada je u pitanju roba iz Kine, portparol Uprave za indirektno oporezivanje RS Ratko Kovačević kaže da se nepravilnosti uglavnom odnose na pokušaj uvoza falsifikovane robe poznatih svjetskih proizvođača.
– Radi se o sportskoj opremi, tekstilu, naočarima, parfemima… U prvoj polovini ove godine oduzeta je ovakva roba u vrijednosti oko 1,5 miliona maraka. U istom periodu oduzeto je više od tri miliona maraka razne robe zbog pokušaja nelegalnog uvoza u BiH – istakao je Kovačević.
 
Poreska uprava RS
U evidenciji Poreske uprave Republike Srpske registrovano je 16 preduzeća čiji su vlasnici državljani Kine. Prema tim evidencijama tri preduzeća ukupno duguju 7.979 maraka i to po osnovu posebne republičke takse za prvih šest mjeseci ove godine 3.850 maraka i komunalne takse na firmu, koja se prema zakonskim propisima može izmiriti do kraja 2008. godine. Ostali poreski obveznici redovno izmiruju poreske obaveze. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!