Capital.ba

Kineske cipele pritisle obućare

02.02.2012. / 7:50

FOČA, Jedini zanat u Foči koji je pobijedio sve promjene na tržištu jeste obućarski.

Zbog preplavljanja domaćeg tržišta jeftinom i nekvalitetnom kineskom robom, čini se da ni za obućare neće biti posla.

Na području cijele opštine postoje samo dvije obućarske radnje. Obućari i jedne i druge su samouki i, kako kažu, bez prethodnika i bez sljedbenika.
– Teško je baviti se ovim poslom, a i mala je zarada. Nije problem konkurencija, jer danas niko nije zainteresovan da radi kao obućar, nema škole za ovaj zanat, niko ne bi da se obučava, svi bi brzo do velikih para, posebno omladina – opisuje svoj zanat obućar Milan Kovač i dodaje da obućarstvo nije “učio”, ali je za njega imao dara.
– Dugo sam radio u jednoj fočanskoj firmi, propala je. Prije šest mjeseci otvorio sam obućarsku radnju, ali veliki su nameti i dažbine – objašnjava Kovač i dodaje da je tajna dobrog obućara u preciznosti i kvalitetu, dok zanat guši nekvalitetna jeftina obuća koja je preplavila tržište.
– Zanatlija se zna po kvalitetu, inače vam mušterije odoše. Najbolja obuća za popravku je kožna, a najgora i neisplativa je kineska obuća od skaja, koju ne vrijedi popravljati jer se za kratko vrijeme potroši. Popravka ovakve obuće košta nešto manje nego nove cipele. Ali, vrijeme je teško, ljudi nemaju novca, pa su prinuđeni da kupuju jeftiniju obuću – priča Kovač.
On kaže da su obućari rijetke zanatlije kod kojih dolaze i traže usluge i bogati i siromašni.
– Oni bogatiji dolaze da bi estetski zaštitili svoju obuću, a oni manje imućni da bi je spasili od propadanja. Najviše posla ima kada je smjena godišnjih doba, a najkrupnija popravka ne prelazi deset maraka – ističe Kovač.
Nevenka Pljevaljčić, vlasnica druge obućarske radnje, kaže da po broju mušterija može ocijeniti stanje u društvu.
– Kada ima puno mušterija, znači da se malo kupuje, jer većina donosi stariju obuću na popravku – rekla je Pljevaljčićeva.
Fočak Milomir Mališ, kojeg smo zatekli kod obućara Milana, kaže da su cijene pristupačne, a isplati se više popraviti i zaštititi obuću nego svako malo kupovati novu.
Obućar zna najbolje
Obućar Milan Kovač preporučuje da se kupljena kožna obuća odmah donosi obućaru na leder, jer tako, tvrdi, mnogo duže traje i đonovi su zaštićeniji od propadanja, vlage i zime. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!