Capital.ba

Kina sve ozbiljniji proizvođač kafe

07.03.2015. / 11:03

kafaPEKING, Kina koja proizvodi kafu “arabika”, ima ambicuju da postane jedan od vodećih svjetskih aktera u proizvodnji kafe, ruku pod ruku sa zemljama Latinske Amerike.

Najveći proizvođač čaja na svijetu, Kina, sve veće površine obradivog zemljišta prekriva sadnicima “arabike”, kafe koja se najviše pije na svijetu.

Kineska “arabika” raste uglavnom u jugozapadnoj kineskoj pokrajini Junan gdje rastu najbolje sadnice čaja u zemlji, piše francuski list Figaro.

Krajem 80-tih godina prošlog vijeka kineske vlasti odlucile su da podrže proizvodnju kafe u zemlji.

Proizvodnja kineske kafe je povećana od 1998. do danas sa 104.000 dzakova od 60 kilograma godišnje, na 1,5 milion džakova, dostigavši tako Kosta Riku.

Sa rastom proizvodnje porasla je i potrošnja kafe u Kini u kojoj se tradicionalno sve do skoro pio čaj, a kafa uopšte ili veoma rijetko.

Potrošnja kafe u Kini je od 1998. do 2012. porasla sa 199.000 džakova na 1,1 milion.

Prema procjeni međunarodne organizacije za kafu, ICO, potrošnja kafe u Kini koja godišnje raste 12,8 odsto dostići će do 2020. 2,8 miliona džakova.

Potražnja kafe raste u cijelom svijetu. Tokom sezone 2014-2015. biće deficitarno 8,9 miliona džakova kafe.

Najveći proizvođač kafe “arabika” u svijetu je Brazil koji godišnje proizvede 51,2 miliona džakova, a na drugom mjestu je Čile sa 12,5 miliona džakova. Ove dvije zemlje kontrolišu 50 odsto cjelekupne proizvodnje kafe u svijetu.

Najveći proizvođač na svijetu manje tražene vrste kafe “robusta” je Vijetnam sa godišnjom proivodnjom od 29,3 miliona džakova.

Kina namjerava da u narednih pet godina udvostruči proizvodnju kafe.

Pored kvantiteta, Kina mora da poboljša i kvalitet kafe koji dosta zaostaje za brazilskim i čileanskim, smatraju stručnjaci. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!