Capital.ba

Kina nije ovoliko usporila od 1990.

20.01.2015. / 11:03

kina1PEKING, Rast kineske ekonomije u četvrtom kvartalu iznosio je 7,3 odsto na godišnjem nivou, što je nešto više od očekivanja.

Stopa rasta ostaje ipak na najnižem nivou od početka svjetske finansijske krize 2007. godine što govori u prilog neophodnosti novih mjera podrške privredi.

Prema podacima kineskog Nacionalnog biroa za statistiku, bruto domaći proizvod na nivou cijele 2014. porastao je 7,4 odsto, što je ispod onog koji je zacrtala Vlada u Pekingu (7,5 odsto), i ujedno je to i najniža godišnja stopa rasta za posljednje 24 godine, prenosi Rojters.

Ekonomisti su u prosjeku za posljednja tri mjeseca prošle godine očekivali rast privrede od 7,2 odsto, poslije ostvarenog rasta od 7,3 odsto u trećem kvartalu. Rezultat za četvrti kvartal pokazuje najniži kvartalni rast počev od prvog kvartala 2009, kada je stopa privrednog rasta iznosila 6,6 odsto. Ujedno, prvi put od 1999. godine kineska vlada nije uspjela da ostvari utvrđeni cilj kada je riječ o BDP-u.

Statistički zavod je na konferenciji za novinare istakao da je kineska ekonomija suočena s poteškoćama, ali da će se privredni rast održati u “razumnim okvirima”, uz izvjesne mjere podrške u kontekstu posustajanja tržišta nekretnina, viškova industrijskih kapaciteta, pada investicija i izvjesne nestabilnosti izvoza.

Isti izvor podsjeća da je centralna kineska banka snizila svoje kamatne stope u novembru prošle godine, prvi put za više od dvije godine, a brojni ekonomisti predviđaju dodatno snižavanje ove godine, kao i smanjenje stope obaveznih rezervi banaka.

Uz tržište nekretnina koje će ostati pod pritiskom u tekućoj godini i nesigurne investicije, stručnjaci očekuju da će Peking svesti svoj cilj privrednog rasta za 2015. na sedam odsto.

Što se tiče Međunarodnog monetarnog fonda, ova institucija je još više pesimistična, očekujući da BDP Kine ove godine poraste 6,8 odsto, i 6,3 odsto u 2016, prema 7,1 i 6,8 odsto, kako je prvobitno predvidjela, objašnjavajući najnoviju revizuju prognoze jednim dijelom i očekivanjima za svjetsku ekonomiju u 2015. i 2016. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!