Capital.ba

Kina: Neočekivan rast cijena, prvi put za pet godina

17.10.2016. / 10:52

PEKING, Rast potrošačkih cijena u Kini ubrzao je više nego što se očekivalo, na 1,9 odsto u septembru 2016. na godišnjem nivou, zbog viših cijena hrane, pokazuje statistika. azijska berza

Analitičari smatraju da je rast PPI indeksa uglavnom podstaknut povećanjem cijena uglja i čelika.

Domaće cijene uglja i čelika su se oporavile u posljednjih nekoliko mjeseci, zbog izraženijeg pada ponude do kojeg je došlo zbog restrukturiranja tih sektora i zatvaranja nekih pogona kako bi se smanjio višak kapaciteta.

Analitičari su očekivali da će kineska inflacija u septembru iznositi 1,6 odsto u poređenju sa rastom od 1,3 procenta u avgustu, što je bio najniži rast u 10 mjeseci, izvještava agencija Rojters.

Cijene hrane su u posmatranom mjesecu skočile za 3,2 odsto u odnosu na rast od 1,3 procenta na godišnjem nivou u avgustu.

Pored toga, i proizvođačke cijene u Kini su neočekivano zabilježile rast u septembru prvi put u bezmalo pet godina, što je, kako ocjenjuje britanska agencija, pozitivan signal za vladu u Pekingu u smislu da raste tražnja u drugoj najvećoj ekonomiji svijeta. Indeks proizvođačkih cijena (PPI) porastao je za 0,1 procenat u septembru u odnosu na godinu ranije, naveo je Državni zavod za statistiku.

Iako je porast bio neznatan, to je prvi put da su proizvođačke cijene povećane na godišnjem nivou od januara 2012. godine, i do toga je došlo malo ranije nego što su predviđali analitičari, koji su očekivali ovakav trend tek na kraju godine.

Kineske fabričke cijene su bile u padu od marta 2012. godine, vršeći pritisak na novčane tokove industrijskih firmi i umanjujući njihovu sposobnost servisiranja dugova.

Kompanijski dugovi u Kini dostigli su 18.000 milijardi dolara, što odgovara procentu od 169 odsto bruto domaćeg proizvoda, prema najnovijim podacima Banke za međunarodna poravnanja. Većina tog duga pripada kompanijama u državnom vlasništvu. Nezavisne novine
 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!