Capital.ba

KfW i FMO novi akcionari MF banke Banjaluka

26.04.2016. / 16:25

BANJALUKA, Njemačka banka za obnovu i razvoj (KfW) u ime njemačke Savezne vlade i Holandska razvojna banka (FMO) kupile su danas 23,14 odsto udjela u banjalučkoj MF banci, potvrdili su za poslovni portal CAPITAL.ba u ovoj banci.

?????????????????????????????????????????????????????????

Transakcije su obavljene na Banjalučkoj berzi kroz dva blok posla u ukupnoj vrijednosti od 8,84 miliona maraka.

KFW i FMO postaju akcionari banke sa učešćem od po 11,57 odsto. Ukupan kapital MF banke iznosi 40,8 miliona maraka.

Predsjednik Nadzornog odbora MF banke, Aleksandar Kremenović izjavio je da je namjera MF banke da preraste u najefikasniju bankarsku platformu za mala i srednja preduzeća u BiH.

„Nastavićemo da pružamo brze i pristupačne finansijske usluge privredi i stanovništvu, a novi akcionari će nam pomoći da rastemo, kao i podignemo svoje poslovanje i organizaciju na viši nivo“, rekao je Kremenović.

Direktor za jugoistočnu Evropu i Tursku u KfW Kristof Tiskens rekao je da će kupovinom podržati MF banku u pružanju usluga klijentima iz segmenta malog i srednjeg preduzetništva.

„Pružanje finansijske podrške ovom ključnom segmentu privrede je vrlo važan instrument za ekonomski razvoj zemlje i stvaranje novih radnih mjesta“, izjavio je Tiskens.

Izvršna direktorica za investicije u FMO Linda Broekhuizen istakla je da se rad MF banke na pružanju podrške domaćim preduzetnicima i stvaranju pozitivnih pomaka ulaganjem u mala i srednja poduzeća dobro uklapa u strategiju FMO-a, koja cijeni preduzetništvo kao jedan od glavnih pokretača privrednog razvoja.

MF banka je u prošloj godini zabilježila rast aktive od 21 odsto i rast prihoda od 28 odsto u odnosu na prethodnu godinu.  U ovoj banci ističu da se kupovinom udjela u vlasništvu banke od strane KfW i FMO podiže stabilnost i profesionalnost banke na novi nivo.

„Očekuje se da će investitori donijeti praktično znanje i iskustvo, te najbolje bankarske prakse i principe upravljanja rizicima. Nakon ovoga MF banci se otvaraju šire mogućnosti, prvenstveno pristup dodatnim tržištima kapitala“, poručili su iz ove banke.

KfW

Njemačka razvojna banka KfW osnovana je 1948. kao javna kompanija sa sjedištem u Frankfurtu na Majni. KfW banka je vodeća njemačka finansijska institucija za domaću ekonomiju i zvanični finansijski agent za saradnju sa zemljama u razvoju i tranziciji. Njemačka je vlasnik 80 odsto osnivačkog kapitala, a ostalih 20 odsto kapitala pripada njemačkim pokrajinama.
Sa bilansom od više od 489 milijardi evra KfW spada u najveće banke u Evropi.

FMO

Holandska razvojna banka osnovana je 1970. godine, sa sjedištem u Hagu. Osnivači su holandska vlada koja ima 51 odsto akcija, poslovne banke 42 odsto odsto te nacionalne službe za zapošljavanje, radnički sndikati i privatni investitori. Investira kapital u privatne kompanije i finansijske institucije u zemljama u razvoju. Trenutno posluje u više od 85 zemalja.

Sa investicionim portfeljom od 9,2 milijarde evra, Razvojna banka FMO je jedna od najvećih bilateralnih razvojnih banaka, koja ulaže novac u projekte privatnog sektora na tržištima u razvoju, vodeći se ubjeđenjem da jak privatni sektor vodi ka ekonomskom i društvenom razvoju. Njihove investicije usmjerene su na tri sektora, za koje se smatra da imaju veliki razvojni potencijal: finansijske institucije, energija i agrobiznis.

CAPITAL: Marina Čigoja

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!