Capital.ba

Keš kredit još papren

06.02.2011. / 8:20

BEOGRAD, Srbija je i dalje rekorder u regionu po kamatnim stopama na kratkoročne, prije svega gotovinske kredite. Prema analizi Đorđa Đukića, profesora Ekonomskog fakulteta u Beogradu, cijena ovih zajmova za građane u našoj zemlji je 35,20 odsto, što je 3,5 puta više nego, na primjer, u Hrvatskoj.
Ako se uporedimo sa Rumunijom, razlika je još veća – šest do sedam puta. Kamatne stope na kratkoročne pozajmice u ovoj zemlji u prosjeku iznose 5,89 odsto. Kamate u Rumuniji na sve, pa i na ove kredite, pale su, inače, u odnosu na 2010. godinu. Tako su keš ili potrošački zajmovi na godinu dana pojeftinili sa 7,36 na 4,74 odsto.
– U Hrvatskoj kratkoročni krediti stanovništvu, indeksirani u evrima, odobravaju se po kamati od 9,23 odsto – kaže Đukić. – U Bugarskoj se gotovinski i potrošački krediti građanima odobravaju po kamati od 11,33 odsto.
Ako se uporede kamate na stambene kredite, poređenje je moguće sa Hrvatskom, jer se i u ovoj državi ovakvi zajmovi odobravaju sa deviznom klauzulom.
– Kod već odobrenih stambenih kredita prosječna kamata u protekle dvije godine bila je nešto niža u Srbiji – kaže Đukić. – Ali, kod nas su u taj prosjek uračunati i zajmovi koji su dati uz subvenciju države i osiguranje kod Nacionalne korporacije. Preovlađujuće kamate na komercijalne stambene kredite, koje koristi najveći broj građana, mnogo su više u Srbiji nego u Hrvatskoj. Kod banaka sa najvećim tržišnim učešćem raspon je od sedam do 10-11 odsto, u zavisnosti od toga koliki je rok, da li su odobreni sa ili bez obaveznog depozita ili učešća, da li su osigurani ili nisu kod NKOSK…
Naše kamatne stope na stambene kredite približne su onima koje se primjenjuju u Bugarskoj, dakle, u prosjeku su oko osam odsto, a veće su od rumunskih, koje iznose šest odsto.

Privreda
U Srbiji prosječna kamatna stopa na kratkoročne kredite privredi u novembru prošle godine iznosila je 13,9 osto. Ako se uzme u obzir da se u obračun prosječnih kamata uključuju svi zajmovi za likvidnost dati uz subvenciju države, kao i činjenica da je više od 67 odsto pozajmica preduzećima ugovoreno sa valutnom klauzulom, može se zaključiti da je cijena kratkoročnih zajmova privredi veća nego u regionu. Tako, na primjer, u Hrvatskoj kamate na ove kredite iznose 8,18 osto, Bugarskoj 7,50, a u Rumuniji 5,53 odsto. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!