Capital.ba

“Kekeroviću” oprošteno 9,1 milion maraka duga

16.10.2012. / 7:10

BANJALUKA, Budžet RS uskraćen je za 42,5 miliona maraka koji su u prošloj godini otpisani poreskim obveznicima, a prva na listi je firma “Kekerović kompani”, koja godinama nije izvršavala svoje obaveze, a kojoj je otpisano 9,1 milion KM duga.

Poreska uprava je lani otpisala ukupno 42,5 miliona KM za 129 poreskih obveznika.
Vlasnik preduzeća “Kekerović kompani” Mladen Kekerović uhapšen je prije dvije godine po prijavi Uprave za indirektno oporezivanje BiH zbog duga za PDV od 5,5 miliona KM. On je odmah i pušten, a prema posljednjim informacijama iz Tužilaštva BiH istraga još nije okončana.
Inspektori su 2010. utvrdili da je preduzeće “Kekerović” robu prodavalo za keš, a uz pomoć povezanih firmi sačinjavalo lažnu dokumentaciju o prodaji robe fiktivnim kupcima. Istragom je utvrđeno da mašine za koje je “Kekerović kompani” dobila povrat PDV-a nisu ni kupljene.
Osim “Kekeroviću”, više od milion maraka potraživanja Poreska uprava je otpisala za još deset preduzeća. Tako su, preduzeću “Konfekcija Borac” u stečaju iz Prijedora otpisana 3,3 miliona KM, firmi ODP “Bosnaekspres” iz Doboja 1,9 miliona, dok je PP “Kondor ART” otpisano 1,8 miliona.
Dug je otpisan i firmama “Bet šop” iz Nevesinja i to 1,7 miliona KM, “NIRS Terpentin” u stečaju iz Višegrada 1,5 miliona, “Nevesinjka” iz Nevesinja 1,5 miliona, “Itison promet” iz Foče 1,4 miliona, “Duga” iz Milića 1,3 miliona, “Emi metalac” iz Višegrada 1,2 miliona, te “Čistoća” iz Šamca milion KM.
Direktor Poreske uprave RS Zora Vidović rekla je ranije “Glasu Srpske” da su za 129 poreskih obveznika kod kojih je završen stečajni postupak bili primorani da otpišu ova dugovanja, jer stečajna masa nije omogućavala naplatu.
Član Odbora za finansije i buyet Narodne skupštine RS Zoran Latinović je rekao da je evidentno da Poreska uprava nije pravovremeno reagovala i blokadom računa i preduzimanjem drugih mjera za naplatu izbjegla da ovoliki iznos duga bude otpisan.
– Mi već godinama upozoravamo da postoje povlaštene firme kojima se gleda kroz prste, za razliku od brojnih privatnih preduzeća i preduzetnika koji za relativno male poreske obaveze bivaju blokirani – kazao je Latinović.
On je istakao da je RS očigledno oštećena za znatan iznos i naglasio da se ne bi smjelo desiti da se vlasnicima ovih firmi kojima su dugovanja otpisana ponovo dozvoli da registruju preduzeće i po istom scenariju ponovo uzimaju novac poreskih obveznika.
– Kada je u pitanju konkretno firma “Kekerović kompani”, kojoj je otpisano najviše duga, ona je postojala još u vrijeme obračuna poreza na promet, dakle prije 2006. godine. U to vrijeme je bilo dosta fiktivnih preduzeća putem kojih su se vršile poreske utaje i sigurno da postoji i odgovornost tadašnje vlasti koja se nije obračunala sa takvim pojavama – naglasio je Latinović i dodao da je porazna činjenica da veliki dio poreskih sredstava nije naplaćen.
– Više od 1,3 milijarde KM je nenaplaćeno i sigurno je da će se zbog zastare i ti dugovi otpisivati, a posljedice toga osjetiće i zdravstvo i penzioneri i budžet. To je opomena da moramo pojačati efikasnost u poreskoj naplati i u tom dijelu bi odgovornost i Poreske uprave i Ministarstva finansija RS trebalo da bude na višem nivou – naglasio je Latinović.
Član Odbora za finansije i budžet Narodne skupštine RS Saša Čudić je rekao da je otpis potraživanja nekad prijeka potreba, naročito za preduzeća koja se nalaze u fazi stečaja i za koja bi otpis značio njihovu konsolidaciju i mogućnost oporavka.
– Otpis potraživanja je samo u tom slučaju opravdan. U svakom drugom slučaju, posebno ako je riječ o pojedinačnim preduzećima, to traži posebnu pažnju i mi ćemo i kao Socijalistička partija, i kao Klub poslanika o tome voditi računa i nećemo dozvoliti da bilo ko bude privilegovan prilikom plaćanja ili otpisivanja poreskih obaveza – kazao je Čudić.
U Ministarstvu finansija RS su rekli da su obračun, naplata i kontrola u nadležnosti Poreske uprave, te da se za komentar obratimo ovoj instituciji.
Preduzeća sa najvećim otpisanim dugom
Preduzeće Otpisani dug (miliona KM)
“Kekerović kompani” 9,1
“Konfekcija Borac” 3,3
ODP “Bosnaekspres” 1,9
PP “Kondor ART” 1,8
“Bet šop” 1,7
“NIRS Terpentin” 1,5
“Nevesinjka” 1,5
“Itison promet” 1,4
“Duga” 1,3
“Emi metalac” 1,2
“Čistoća” 1
Pranje para
Zora Vidović ranije je istakla da nesolventne firme koje su uglavnom osnivane 2002. i 2003. godine u najvećem broju slučajeva zbog pranja novca duguju oko 100 miliona maraka.
– Te firme su trajale pola godine ili godinu, napravile velike dugove i njih više nema, nemaju ni imovine i to je jednostavno nemoguće naplatiti – naglasila je Vidovićeva. Glas Srpske

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti