Capital.ba

Kako stati na put gomilanju dugova

19.08.2015. / 7:23

dugoviBEOGRAD, Privrednici u Srbiji sve duže čekaju na naplatu. Od Nove godine, rok i u javnom sektoru 60 dana. U Vladi očekuju da će se tako povećati disciplina u javnom sektoru. Kazne najavljuju od Nove godine.

 

Dvije i po godine od kada je propisano da privreda račune u Srbiji mora da plati u roku od dva mjeseca, a država da im plati dug najkasnije za 45 dana, Zakon je proširen i na međusobna plaćanja u okviru javnog sektora. To znači da će i lokalne samouprave i komunalna preduzeća morati da plate račune u roku od 60 dana.
Prema zvaničnim podacima, Republika Srbija, ministarstva, sudovi, fondovi i ustanove duguju gotovo 9,5 milijardi dinara, a s plaćanjem kasne u prosjeku 231 dan.
Dug na lokalu je 114 miliona dinara. Od opština najviše duguje Doljevac, odnosno jedna tamošnja predškolska ustanova. Ali oni to negiraju. Dug, navodno, iznosi 745.569 dinara, a kašnjenje 344 dana.
“Po vašem pozivu izvršena je provera, prilikom unosa od strane odgovornog lica u Predškolskoj ustanovi ‘Lane’ uneti su i registrovani računi i obaveze, nisu unete upalte. Nije stvarni dug nego samo adminsitrativna greška”, kaže Miloš Vukotić, zamjenik predsednika Opštine Doljevac.
Doljevac podržava odluku Vlade Srbije da na dva mjeseca ograniči plaćanja i u javnom sektoru.
“Zakon je stupio na snagu 12. avgusta, ali će se primenjivati na ugovore zaključene od 1. januara 2016. godine. Ovo je nastavak uvođenja finansijske discipline, koji sada uključuje i obaveze između subjekata u javnom sektoru i strožu kontrolu”, navodi Mnistarstvo finansija Srbije.
Da bi disciplina zaista bila veća, oni koji krše zakon moraju da se kažnjavaju. Iako su kazne od 5.000 do dva miliona dinara propisane još prije dvije i po godine, niko nije kažnjen, tvrde u Mreži za poslovnu podršku.
Dragoljub Rajić iz Mreže kaže da je ozbiljna kontrola 2012. godine trajala šest mjeseci poslije donošenja zakona.
“Već u 2013. i 2014. ponovo se nagomilavaju dugovi pre svega lokalnih samouprava prema privatnim kompanijama i ti dugovi u nekim slučajevima prelaze 250 i idu do 300 dana”, kaže Rajić.
Privrednicima u ugovorima piše da je rok plaćanja dva mjeseca, ali zbog krize i manje kupovne moći, u praksi, na naplatu i dalje čekaju mnogo duže – u prosjeku 141 dan, što je rekord od kada se to kašnjenje mjeri. Umjesto da im propisuje rokove, od države Srbije očekuju da im olakša naplatu nenaplativih dugova.
“Tridesetak miliona dinara u ovom trenutku, ova firma ima sve uredne papire za izvršenje pred sudovima i tužilaštvom, ali ja verujem da mi ni deo toga nećemo naplatiti. To je problem. Zašto postoji država, zašto se izdvajaju sredstva za pravosuđe i druge institucije sistema kad one ne funkcionišu“, kaže Dragan Aleksić iz “Nutrika” u Vranju.
Zbog toga privrednici u Srbiji jedni od drugih traže sve više garancija da će dato biti i plaćeno, što dodatno otežava poslovanje. RTS

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!