Capital.ba

Kako se istaknuti među brojnim kandidatima za posao

29.09.2013. / 9:33

posaoBEOGRAD, Savjeti kako se istaknuti među brojnim kandidatima koji traže isti posao kao i vi ponekad se čine sličnim, ako ne i istim. Svi govore o tome da treba napisati dobro popratno pismo, prilagoditi radnu biografiju poziciji za koju aplicirate… Evo nekih savjeta koji se rijetko spominju.

Čitajte isto štivo kao i regruti – vjerovatno ste do sad pročitali brojne članke namijenjene onima koji traže posao. A jeste li ste ikada pročitali nešto ’sa one strane stola’? Čitajući savjete i uputstva namijenjene osobama koje se bave selekcijom i regrutiranjem radne snage steći ćete uvid u ono što se od kandidata u razgovoru za posao zaista traži.

Uđite u ulogu – ’Igrajte se’ s prijateljima ali uzmite ulogu poslodavca. Iskusni HR menadžeri koji su intervjuirali brojne kandidate često naglašavaju da više nema nervoze u slučaju kada oni traže posao, baš zbog činjenice što su mnogo puta bili na ’obje strane’ pa razumiju kako funkcioniše um poslodavca.

Ustanovite koja vas pitanja čine nervoznim – Ako postoje određena pitanja koja vas čine nervoznim, kao što je pitanje plate ili zašto ste napustili prethodni posao, nemojte se samo nadati da ih nećete čuti ili da ćete dobar odgovor smisliti u trenutku. Vježbajte!

Pokušajte zakazati razgovor za posao u jutarnjim satima, ukoliko je to moguće. Na taj način nećete cijeli dan iščekivati zakazani termin, dok nervoza polako ’izjeda’ vašu smirenost.

Pitajte ko će vas intervjuirati – Na taj način izbjeći ćete iznenađenje ukoliko ste očekivali razgovor ’jedan na jedan’ a dočeka vas čitav tim. Takođe, možete napraviti i malo istraživanje i pokušati saznati što više o osobi koja će voditi razgovor.

Ne dolazite na razgovor prerano – Većina poslodavaca osjećati će obavezu prekinuti ono što radi kako bi vam bar dala informaciju kada će početi sastanak. Stoga, dođite na lokaciju na vrijeme, a u samu kompaniju uđite tek pet minuta prije zakazanog termina.

Preskočite preporuke – Ukoliko mislite da ćete prikupljanjem preporuka od nekadašnjih poslodavaca unaprijediti svoju radnu biografiju, u najmanju ruku trošite i njihovo i svoje vrijeme. Kada dođe do toga da potencijalni poslodavac želi provjeriti vaše reference, željeti će postaviti svoja pitanja, a ne da čita ono što im vi ’servirate’.

Nakon obavljenog razgovora, zaboravite na isti – Mnogi nakon razgovora sa potencijalnim poslodavcem neprestano razmišljaju o tome kako je prošao. Bolje bi bilo da mentalno krenete dalje, naznačite dva nedjelje od razgovora u kalendaru i zaboravite da ste bili na razgovoru. B 92

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!