Capital.ba

Kako “preživjeti” ponedjeljak

23.07.2012. / 8:50

LONDON, O tome da je ponedjeljak jedan od najgorih dana u nedjelji ispjevane su i pjesme. I zaista – raznorazna ispitivanja potvrdila su da je prvi radni dan po mnogo čemu drugačiji od ostalih.

 

Koliko zaposlenima teško pada ponedjeljak, pokazuje i to da se prvi put većina radnika nasmije tek u 11.16, a neki tek u 11.33 sata, a čak 12 minuta zaposleni provedu kukajući o ponedjeljku.

Šta nam se dešava
Slijedi još zanimljivosti, ali i savjeta kako da preživite – prvi radni dan.

U jednom britanskom istraživanju pokazalo se da radnici najviše ponedjeljkom javljaju da su bolesni i čak trećinu bolovanja uzimaju upravo na taj dan. Prvi radni dan donosi i rizik od srčanog udara, i to za 20 odsto više nego drugih dana, a uzroci su najčešće stres i visok krvni pritisak zbog velike količine posla i obaveza koje ljude očekuju poslije opuštajućeg vikenda. Odlazak na posao najteže pada starijima od 40 godina, koji su ujedno i najveći „mrzitelji” ponedjeljka, pa provedu više od deset minuta žaleći se na njega.

Ali gotovo svi radno sposobni „proklinjaće” ponedjeljak čim se probude ujutro. Nekima ponedjeljak toliko teško pada da je i broj samoubistava najveći upravo ovim danom. Oni koji dođu uglavnom će se dosađivati, a zbog težeg privikavanja na radnu rutinu zabušavaće i obaviće malo posla. Zato nije ni čudno što ponedjeljak smatraju najdosadnijim danom u nedjelji.

Čak i ako pokušate da obavite manje, lakše i zabavnije zadatke u ponedjeljak, ako vam ne ide, nemojte da se forsirate jer će vam biti još gore. Radije uzmite pauzu i smirite se da biste, ipak, na kraju dana koncentrisano odradili bar dio radnih obaveza.

Kad kasnite ponedjeljkom na posao, veće su šanse da će sve poći po zlu, a nervoza i napetost još više rastu. Zato ustanite ranije da biste stigli da se spremite i organizujete na vrijeme i što opušteniji došli na radno mjesto.

Ako vam je svaki ponedjeljak haotičan i stresan, pokušajte sav posao ili bar većinu da obavite u petak da biste prvog dana u nedjelji imali što manje posla i mirno mogli da uživate u vikendu.

Pokušajte da iskoristite „mrtav” dan tako što ćete organizovati i isplanirati ostatak radne nedjelje, a i nećete se osejćati kao da radite. Takođe, ponedjeljak je idealan za obavljanje administrativnih i sličnih nezahtjevnih poslova, a možete da se posvetite pregledanju i pisanju poslovnih mejlova.

Vrlo često nisu poslovi problem ponedjeljkom nego početak rada, a većini zaposlenih to najteže pada. Umjesto da mislite kako da počnete s radom, samo se bacite na posao, pa će i dan biti podnošljiviji.

Šta pomaže
Međutim, ponedjeljak ćete najlakše prestati da mrzite i da ga učinite uspješnijim ako ga prilagodite svojim potrebama i otkrijete gdje su vam slabosti, a gde prednosti. Bitno je da otkrijete kako funkcionišete ponedjeljkom, pa se više nećete boriti protiv njega. Ako možete, prije posla ili dok radite, slušajte omiljenu muziku jer će vam podići raspoloženje. A osjećaćete se i manje pokislo ako uz to plešete i pjevušite ili se bar rastežete.

Da biste lakše ustali, idite ranije na spavanje. Umjesto da bacate budilnik, bolje ustanite čim zazvoni, kvalitetno doručkujte, a odjeću za posao i dokumente pripremite dan ranije. Ako obučete omiljenu garderobu živih boja, takođe ćete se osjećati bolje.
Mislite na ono što vas veseli, na primjer, skorašnji odlazak na more, pa ćete odmah živnuti. Takođe, prisjetite se i ispričajte kolegama dobar vic ili anegdotu jer smijeh je i te kako zarazan i oraspoložuje.

Iznenadićete se koliko ćete se osjećati bolje i energičnije ako isprobate nešto novo. Probajte novo jelo ili pronađite drugi put do posla, a ako isplanirate nešto za veče, imaćete čemu da se radujete, pa ćete ponedjeljak lakše prebroditi, prenose agencije.

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!