Capital.ba

Kako je nastao Airbnb, gigant vrijedan 30 milijardi dolara?

15.08.2018. / 11:03

Kako je nastao Airbnb, gigant vredan 30 mlrd dolara?NJUJORK, Kada bi se vremeplovom vratili u 2008. godinu i ukucali airbnb.com došli bi na poprilično oskudnu web stranicu servisa kojeg su njegovi osnivači utemeljili za svega 20 hiljada dolara.

Danas postoje retki putnici i turisti koji nisu isprobali, ili barem čuli za Airbnb, svetskog lidera u iznajmljivanju smeštaja.

Tokom godina ova je web stranica radikalno promenila način bukiranja smještaja širom svijeta, te stvorila potpuno novi segment na tržištu dnevnog najma nekretnina. Ne čudi stoga da Airbnb danas vrijedi vrtoglavih 31 milijardu dolara, a u toku su i pripreme za IPO najavljen za 2019. godinu. Ništa od toga ne bi bilo realizovano bez vizije njegovih osnivača o revolucionarnom načinu zarađivanja na neiskorišćenim nekretninama koji je ujedno postao i prvi izbor modernim putnicima željnima slobode.

Da početak nije bio lagan govori i činjenica kako je 2008. bilo malo zainteresovanih za ovakvu vrstu usluge, prisjeća se Tech Crunch. Nisu izostali ni finansijski problemi stoga su u jeku predsjedničke kampanje u SAD-u osnivači Airbnb-a pronašli način za finansiranje svog poslovanja i to kroz humor – prodavavši Cheerios i Captain Crunch žitarice na čije su kutije lepili slike Baracka Obame i njegovog rivala Johna McCaina. Obama O’s i Captain McCain žitarice koštale su 40 dolara po kutiji, a zahvaljujući tom potezu uočio ih je suosnivač akceleratora Y Combinator Paul Graham, ponudio im saradnju, a sve ostalo je istorija.

Tamna strana kratkoročnog najma

Ipak, uspjeh Airbnb-a ostavio je gorak okus u ustima lokalnim iznajmljivačima čije je pritužbe teško zanemariti bez obzira na to što Aibnb često ističe kako svojom aktivnošću podstiču ekonomije na kojima djeluju. Osim pritužbi iznajmljivača kojima smetaju špekulanti koji kupuju nekretnine namenjene isključivo kratkoročnom najmu, postoji i studija objavljena početkom godine koja ukazuje na činjenicu da je Airbnb značajno uticao na cijene najma nekretnina u New Yorku.

Prema nalazima studije prisutnost Airbnb-a povećala je cijene najma za 1,4 posto godišnje što apsolutno iznosi 384 dolara. U istraživanju je istaknuta i ograničena dostupnost nekretnina za dugoročni najam, jer je kratkoročno iznajmljivanje lukrativniji posao, doduše i rizičniji.

Sve u svemu ništa od toga nije spriječilo ovaj servis da putem finansiranja u desetak godina svog postojanja prikupi oko 4,4 milijarde dolara, a prema dostupnim podacima ove bi godine mogao ostvariti između 3,5 i 4 milijarde dolara prihoda. Agencije

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!