Capital.ba

Juan sve veći igrač u globalnim finansijama

11.07.2014. / 7:20

Juan-sVAŠINGTON, Kineski juan sve je veća sila u globalnim finansijama, a njegova upotreba više je nego udvostručena prošle godine, pokazala je najnovija studija Instituta za međunarodne finansije (IIF).

Iako je upotreba juana u međunarodnim sistemima plaćanja još vrlo mala u odnosu na dolar i evro, kineska valuta, zvanično poznata kao renminbi, činila je u 2013. 1,4 odsto ukupnih transakcija, prestigavši honkonški i singapurski dolar, pa čak i švajcarski franak, prenosi agencija Frans pres.

U trgovinskim transakcijama, gdje suvereno dominira dolar, juan je prošle godine skočio na drugo mjesto, ispred evra i jena, sa osam odsto ukupnih transakcija.

Uprkos još uvijek čvrstom stisku zvaničnog Pekinga na upotrebu juana, on je zauzeo deveto mjesto na listi valuta kojima se najviše trguje na međunarodnim deviznim tržištima, uz prosječan dnevni obim trgovanja u vrijednosti od 120 milijardi dolara, u odnosu na 34 milijarde iz 2010.

IIF navodi da je do takvog razvoja situacije došlo zahvaljujući postepenom labavljenju kontrole nad međunarodnom upotrebom kineske valute. Klirinške kuće za transakcije u juanima trenutno postoje u pet međunarodnih centara, a to su Hong Kong, Makao, Tajvan, Singapur i London.

“Iako je za istinsku internacionalizaciju potrebna mnogo veća liberalizacija kapitalnog bilansa, Peking nastavlja sa koracima ka otvaranju kineskog finansijskog tržišta”, navodi IIF.

Upotreba juana u svijetu još uvijek je dosta manja od učešća Kine u globalnoj ekonomiji, a njegovih 1,4 odsto u ukupnim transakcijama znatno je ispod 42,5 odsto, koliko čini evro i 31 odsto, koliko čini dolar.

SAD već dugo optužuju Kinu da drži juan potcijenjenim da bi ojačala izvoz, zbog čega Vašington bilježi veliki deficit u trgovini sa Kinom. Juan je prošle godine ojačao na 6,05 sa 6,83 dolara, koliko je vrijedio 2010, da bi potom ponovo oslabio na 6,2 dolara, uprkos američkim pritiscima na Peking. Tanjug

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!