Capital.ba

Javni dug Srbije prešao zakonsku granicu

11.12.2011. / 13:49

BEOGRAD, U Srbiji je za devet mjeseci ove godine javni dug povećan za 2,6 milijardi evra ili za 4,8 procentnih poena ukupnog domaćeg proizvoda, dok u procijenjenom bruto društvenom proizvodu javni dug iznosi 46,7 odsto – saopštila je Narodna banka Srbije /NBS/.

U saopštenju se navodi da u slučaju prekoračenja limita za javni dug od 45 odsto BDP, zakon nalaže obavezu Fiskalnom savjetu i Vladi da Narodnoj skupštini podnesu plan vraćanja duga u dozvoljene okvire.

Javni spoljni i javni unutrašnji dug povećani su u istoj mjeri – za po 1,3 milijarde evra. Javni dug Srbije na kraju septembra iznosio je 14,7 milijardi evra, što je za 1,5 milijardi evra više u odnosu na kraj juna.

Za razliku od prethodna tri tromesječja kada je javni dug uvećan prije svega po osnovu zaduživanja države na domaćem finansijskom tržištu, u trećem tromjesečju porastao je prvenstveno po osnovu zaduživanja na svjetskom finansijskom tržištu, i to javni spoljni dug za 1,2 milijarde evra, a javni unutrašnji za 222,7 miliona evra.

Od toga se 210 miliona evra odnosi na indirektne unutrašnje obaveze po osnovu garancije za kredit “Srbijagasa”, navela je NBS.

Povećanje javnog spoljnog duga najvećim dijelom je posljedica zaduženja Srbije po osnovu prodaje evroobveznica na svjetskom finansijskom tržištu u iznosu od milijardu američkih dolara.

Povećane su direktne spoljne obaveze države za 200 miliona evra po osnovu makroekonomske pomoći EU, kao i indirektne spoljne obaveze za 120 miliona evra po osnovu garancije date za kredit Evropske investicione banke (EIB) kompaniji “Fijat kompakt automobili Srbija”.

Zaduživanje države u dolarima u trećem tromjesečju uticalo je na izmjenu valutne strukture javnog duga u pravcu povećanja dijela duga u dolarima, sa 12,2 na 17 odsto.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!