Capital.ba

Javni dug Srbije do kraja godine 60 odsto BDP?

07.06.2012. / 9:22

BEOGRAD, Računice Fiskalnog savjeta Srbije pokazuju da ukoliko bi do kraja godine kurs dostigao vrijednost od 120 dinara za evro, javni dug Srbije bi već bio na nivou 60 odsto bruto društvenog proizvoda /BDP/ – piše „Politika“.

Prema zakonu o budžetskom sistemu, državni zajam ne bi smio da pređe 45 odsto BDP-a, a u Fiskalnom savjetu su izračunali da je javni dug države već prešao 50 odsto bruto proizvoda i to pri veoma konzervativnoj procjeni vrijednosti kursa od 111 dinara za evro.

Za nivo duga je važna kursna lista zbog toga što su državni zajmovi uglavnom u stranoj valuti, dok se BDP obračunava u dinarima, pa se sa padom vrijednosti kursa povećava učešće duga u bruto proizvodu.

U Fiskalnom savjetu dodaju da se vrlo često previđa činjenica da Srbiji tek predstoji trošak po osnovu restitucije i da država treba građane da obešteti za nekada oduzetu djedovinu, a sve zajedno to će koštati više od 1,7 milijardi evra, odnosno oko pet odsto BDP-a.

Čak i kad bi se mjere Fiskalnog saveta, koje, između ostalog, podrazumijevaju zamrzavanje plata i penzija i povećanje PDV-a, odmah primjenile, javni dug bi na kraju godine bio na nivou od oko 54 odsto.

Dug bi nastavio da raste i tokom 2013. godine, jer je trend rasta veoma teško preokrenuti.

Nivo državnog zajma počeo bi da se obara tek 2014. godine.

I analitičari „Erste grupe“ procjenjuju da će javni dug Srbije do kraja godine biti veći od 55 odsto i to sa kursom od 116 dinara za evro.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!