Capital.ba

Javni dug BiH povećan za skoro milijardu KM

29.03.2021. / 13:09

BANJALUKA – Ni u godini pandemije korona virusa vlasti u BiH nisu odustale od prakse da nagomilane probleme rješavaju kreditima, pa je tako bilo i prošle godine kada je javni dug BiH povećan za čak 943 miliona KM u odnosu na 2019. godinu.

javni dug

Izvor: Nezavisne novine

U informaciji Ministarstva i trezora BiH o kretanju javnog duga u četvrtom kvartalu prošle godine navedeno je da je javni dug iznosio 12,154 milijarde KM, dok je godinu ranije bio 11,211 milijardi maraka.

Na spoljni dug se odnosi 8,662 KM i on je povećan za više od pola milijarde, odnosno za 520 miliona KM, dok je unutrašnji iznosio 3,491 milijardi i on je povećan za 423 miliona maraka.

Najveći dio ovog duga odnosi se na Federaciju BiH i Republiku Srpsku.

Tako je ukupan javni dug Republike Srpske na kraju prošle godine iznosio 5,823 milijardi, a FBiH 6,215 milijardi maraka.

Iz informacije je vidljivo da se FBiH u prošloj godini više zadužila od Republike Srpske. Tako je javni dug FBiH povećan za 512 miliona KM, a RS za 441 milion maraka. Za razliku od FBiH i RS Brčko Distrikt i institucije BiH lani su smanjile svoju zaduženost za oko 10 miliona KM.

Javni dug BiH iznosi 35,08 odsto BDP-a.

javni dug bih

Član Udruženja ekonomista „SWOT“ RS Predrag Duduković kaže da zaduživanje u vrijeme krize nije poželjno, ali da su, zbog veoma lošeg stanja u budžetima, vlasti morale da se zadužuju kako bi mogle da finansiraju tekuće, ali i obaveze koje su nastale zbog pandemije korona virusa.

„Tu su morala da se obezbijede dodatna sredstva za funkcionisanje, prije svega, zdravstvenog sistema i za pomoć privredi. Sigurno da to zaduženje ne bi bilo toliko da su budžeti bili stabilniji“, istakao je Duduković.

Naglasio je da je državni aparat u BiH veoma skup, da ima preveliki broj zaposlenih i da su ostali troškovi koji su vezani za taj sistem ogromni, a da se ne radi na tome da se oni smanje. Zbog toga imamo situaciju da se dug iz godine u godinu povećava.

„Sigurno je da se ti troškovi mogu smanjiti i uvijek kada smo ograničeni sa prihodima, kao što je to sada slučaj, kada je smanjena poslovna aktivnost, mora da se ide na uštede kako bi budžet barem u određenoj mjeri zadržao stabilnost“, dodao je Duduković.

Govoreći o odnosu duga i BDP-a BiH, Duduković je rekao da se na osnovu tog odnosa ne može reći da BiH nije mnogo zadužena, kako to često potenciraju predstavnici vlasti.

„Bitna je struktura duga, koliko je snažna ekonomija BiH. Snaga jedne države je u svemu onome što je njeno vlasništvo i kada se to postavi u odnos sa javnim dugom onda se dobije prava slika“, istakao je Duduković.

javni dug bih

CAPITAL: Marina Čigoja Ljubojević

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!