Capital.ba

Javna preduzeća – tajni podaci o poslovanju

10.12.2021. / 11:07

BANJALUKA – Većina javnih preduzeća u nadležnosti entiteta i kantona ne objavljuju podatke o svom poslovanju. Od 137 koliko ih ukupno ima, 32 javna preduzeća uopšte nemaju aktivnu web stranicu, tako da javnosti ne samo da nisu dostupni podaci o organizacijskoj strukturi ili finansijski pokazatelji, nego čak ni opšte informacije, saopšteno je iz Centra civilnih incijativa (CCI).

FOTO: Pixabay

Oni smatraju kako je neprihvatljivo da građani nemaju uvid kako se troše pare koje bi se najviše trebale izdvajati za javne usluge i potrebe od javnog interesa.

Tako skreću pažnju na podatak da u Republici Srpskoj od 2010. do 2018. godine, za 39 od ukupno 48 javnih preduzeća nije dostupan nijedan izvještaj o poslovanju.

Podsjećaju kako je neobjavljivanje informacija o poslovanju zakonom kažnjivo te da se kazne kreću zmeđu pet i 15.000 KM.

Slična situacija je i sa javnim preduzećima u nadležnosti Federacije BiH.

 U ovom slučaju, ukoliko građani žele vidjeti kako javna preduzeća troše novac, to neće moći uraditi za 36 od 48 javnih preduzeća u nadležnosti FBiH koja nemaju javno dostupnih izvještaja putem bilo kojeg izvora.

Razlika u zakonima koji regulišu rad javnih preduzeća u dva entiteta je ta što Zakon o javnim preduzećima FBiH kaznenim odredbama ne propisuje novčanu kaznu ukoliko javna preduzeća ne objavljuju podatke o svom poslovanju.

Kada su u pitanju kantonalna preduzeća u FBiH na koja se primjenjuje isti Zakon, njih 20 od 41 nema dostupnih izvještaja poslovanju u periodu od 2010. do 2018. godine.

Sveukupno posmatrajući dostupnost godišnjih izvještaja o radu za 137 javnih preduzeća, 83 % njih nije dostupno javnosti, odnosno 1020 od 1233 izvještaja koji su trebali biti objavljeni, što ukazuje na veliku količinu informacija o poslovanju javnih preduzeća koje su izuzete od javnosti.

Od 213 dostupnih izvještaja, tek 88 njih je dostupno na web stranicama javnih preduzeća, dok je preostali broj uglavnom dostupan na stranicama parlamenata, skupština ili vlada.

Uzimajući u obzir podatak da u Bosni i Herecegovini postoji preko 550 javnih preuzeća, i da je većina njih u nadležnosti općina i gradova, pretpostavka je da je broj preduzeća koji krše odredbe zakona o objavljivanju informacija o svome poslovanju daleko veći, naročito uzimajući u obzir podatak da 50 % svih javnih preduzeća u nadležnosti svih nivoa u BiH nema dostupnu web stranicu.

Centri civilnih inicijativa (CCI) smatraju nedopustivim bilo koje kršenje zakona, a posebno kada se dešava od strane javnih institucija, preduzeća, odnosno onih koji troše javni novac, sa kojim treba postupati posebno odgovorno i u interesu građana. Neophodno je da se čim prije objave informacije i zaustavi kršenje zakona ili da se za to snose posljedice, kao u slučajevima kršenja zakona od strane privatnih preduzeća”, saopšteno je iz ove organizacije.

CAPITAL: D.T. 

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!