Capital.ba

Jašarspahić: Tri strateška dokumenta za privredni razvoj i prosperitet

28.05.2018. / 7:30

SARAJEVO – Tri strateška dokumenta koji se odnose na razvoj drvne, industrije građevinskog materijala, te metalskog i elektro sektora Federacije BiH, kroz strateške ciljeve, mjere i aktivnosti, ukoliko budu provedeni, trebaju osigurati daljnji rast ovih sektora, izjavio je predsjednik Privredne komore Federacije BiH (PKFBiH) Mirsad Jašarspahić.

Podsjetio je da su Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije i PKFBiH nosioci projekta izrade strukovnih strategija razvoja Federacije BiH, a u njihovoj izradi učestvovale su prije svega kompanije, nadležna ministarstva, organizacije, agencije, komore i druge institucije. Radi se o “Prijedlogu strategije razvoja drvne industrije Federacije BiH za period 2016. – 2025. godine“, “Prijedlogu strategije razvoja industrije građevinskog materijala Federacije BiH za period 2016. – 2025. godine“ i “Prijedlogu strategije razvoja metalskog i elektro sektora Federacije BiH za period 2016. – 2025. godine“.

“Ti dokumenti su usvojeni ove sedmice na Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH, a njihovo usvajanje očekuje se i na sjednici Doma naroda Parlamenta FBiH. Objavom u Službenim novinama FBiH i stupanjem na snagu, radne grupe će početi sa izradom akcionih planova koji bi trebalo da obavežu sve one koji BiH žele prosperitet i privredni razvoj”, kazao je Jašarspahić.

Strategije su, po njegovim riječima, propisale aktivnosti koje se ogledaju u izmjeni zakonskih, podzakonskih i drugih akata, izradu određenih programa podrške privrednicima, lakši i brži protok dokumentacije, izradu određenih registara, podršku razvoju, pospješivanje boljeg funkcionisanja ekonomske diplomatije i niz drugih mjera.

“Ono što se očekuje nakon provedenih aktivnosti predviđenih u strategijama, jeste da ambijent za poslovanje bude povoljniji što će rezultirati povećanjem broja zaposlenih, izvoza, proizvodnje, konkurentnosti, novootvorenih firmi, ali i poboljšanje cjelokupnog poslovnog ambijenta za privlačenje domaćih i stranih investicija”, naveo je Jašarspahić.

U Strategiji razvoja drvne industrije date su smjernice za rast ovog sektora u desetogodišnjem periodu.

“Uzimajući u obzir sve relevantne pokazatelje vezano za ovaj sektor smatramo da je drvna industrija strateška grana razvoja privrede FBiH i da zajedno sa šumarstvom predstavlja veliki privredni potencijal FBiH. Glavni cilj strategije je da se podigne ukupan izvoz drvoprerađivačkog sektora sa oko 625 miliona KM u 2016. na 1,25 milijarde KM u 2025. uz povećanje učešća proizvoda viših faza prerade sa 35 posto na 65 posto do 2025. godine”, izjavila je sekretar Grupacije šumarstva i drvne industrije PKFBiH Šemsa Alimanović.

Takođe je predviđeno, kako je dodala, da se poveća ukupan broj zaposlenih sa oko 16.000 u 2016. na 32.000 u 2025. godini.

“Da bi se ostvarili ovi ciljevi treba pod hitno usvojiti zakon o šumama FBiH i usvojiti kriterij za raspodjelu sirovine drvoprerađivačima”, dodala je Alimanović.

Direktor Sektora za industriju i usluge i sekretar Udruženja metalne i elektro industrije PKFBiH Almin Mališević je podsjetio da je izrada Strategije razvoja metalskog i elektro sektora Federacije BiH propisana dokumentom “Razvoj industrijske politike u Federaciji Bosne i Hercegovine“ a koja je sastavni dio “Strategije ekonomskog razvoja Federacije Bosne i Hercegovine“.

Za dalji rast metalskog sektora i njegovu punu konkurentnost, kako je dodao, potrebne su investicije, kao i izgradnja sistemskih integratora u zemlji ili uključivanje naših firmi u vanjske sistem integratore s ciljem proizvodnje većih i složenijih komponenti finalnog proizvoda.

Fena

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!