Capital.ba

Japanska industrija izgubila tlo pod nogama, pala 6,2 odsto

30.03.2016. / 10:48

japanTOKIO, Japanska industrijska proizvodnja pala je u februaru najoštrijim tempom od 2011. godine, kada su tu zemlju pogodili zemljotres i cunami, pokazali su danas objavljeni vladini podaci, a prenosi Tanjug.

Ministarstvo privrede, trgovine i industrije saopštilo je da je industrijska proizvodnja oslabila za 6,2 procenta u odnosu na prethodni mjesec, što je još gore od prognoze agencije “Blumberg”, koja je predviđala pad od 5,9 odsto, prenosi agencija Frans pres.

Ovo je najlošiji pokazatelj od marta 2011. godine, kada se japanska industrija srozala za 16,5 procenata poslije zemljotresa i katastrofalnog cunamija koji su opustošili oblasti na sjeveroistočnoj obali te države, što je dovelo do prekida u globalnom lancu snabdjevanja.

Premijer Šinzo Abe pokušava više od tri godine da izvuče Japan iz višegodišnje deflacije, stagnacije plata i slabe lične potrošnje.

Neuobičajene mjere, uključujući ogroman otkup obveznica od strane centralne banke Japana, spuštaju vrijednost jena sa rekordno visokog nivoa čineći japanski izvoz konkurentnijim, ali to samo po sebi nije bilo dovoljno da dovede do stabilnog ekonomskog rasta, ocijenjuje francuska agencija.

Bruto domaći proizvod Japana se smanjio za 0,3 odsto u posljednjem tromjesečju prošle godine, prema revidiranim podacima objavljenim ranije ovog mjeseca, što je marginalno bolje od prve procjene u februaru, ali i dalje razočaravajuće.

Analitičari kažu da su na februarski sunovrat industrijske proizvodnje uticali privremeni faktori, uključujući zatvaranje fabrike Tojota Motor, vodećeg svjetskog proizvođača automobila, i pad tražnje zbog praznovanja kineske lunarne nove godine.

Ekonomista kompanije “IHS Global Insight”, Harumi Taguči, navodi da su perspektive i dalje slabe zbog “relativno visokih zaliha” u fabričkim magacinima.

“Slaba tražnja i pražnjenje zaliha se može odraziti na proizvodnju u bliskoj budućnosti”, rekao je on.

Otežavajuća okolnost za ekonomiju je i plan vlade u Tokiju da dodatno poveća porez na promet sa sadašnjih osam na 10 odsto iduće godine, u nastojanju da se uhvati u koštac sa državnim dugom, koji raste poput grudve snijega dok se broj stanovnika smanjuje.

Nakon odobravanja rekordnog budžeta od 96,7 biliona jena (860 milijardi dolara), premijer Abe je juče ponovio da će nastaviti s planovima za podizanje poreza na promet čak iako su uticajni ekonomisti, uključujući nobelovca Džozefa Stiglica, apelovali na njega da tu mjeru odloži, navodi AFP. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!