Capital.ba

Japanci podstiču stočarstvo i pčelarstvo u Srebrenici

20.04.2016. / 10:09

srebrenicaSREBRENICA, Japanska agencija za međunarodni razvoj /JICA/ raspisala je javni poziv za dodjelu stoke i pčelarske opreme stočarima i pčelarima u srebreničkoj opštini.

Načelnik Odjeljenja za privredu i razvoj u ovoj opštini Vladan Milovanović pojasnio je da će pčelarsku opremu dobiti 16 korisnika koji se bave pčelarstvom, a da nije preciziran broj stočara kojima će Japanci donirati mini stada ovaca.

Ta stada čine po četiri ovce i jedan ovan i biće dodijeljena stočarima koji se već bave ovčarstvom ili imaju uslove i žele da počnu da se bave tom djelatnošću, te da prošire postojeću proizvodnju povećanjem stada.

“Takođe, nekim stočarima biće dodijeljena jagnjad i telad kao podsticaj razvoju stočarstva i nagrada za njihov odgovoran i uspješan dosadašnji rad u toj oblasti”, rekao je Milovanović.

Slične aktivnosti JICA provodi i u opštinama Bratunac i Rogatica.

Ova japanska organizacija već desetak godina pruža podršku ruralnom razvoju i izgradnji povjerenja među seoskim stanovništvom različite nacionalne pripadnosti u srebreničkoj opštini.

Zahvaljujući pomoći japanskih stručnjaka i donacijama Japana mnoge porodice u srebreničkim selima stekle su znanja i podigle su plantaže voća, formirale farme stoke i pokrenule intenzivnu poljoprivrednu proizvodnju.

To im je omogućilo ostanak na svojim seoskim imanjima i prihode od svog rada koji im obezbjeđuju sigurnu egzistenciju.

Japanska stručna, te pomoć u mehanizaciji koju zajednički koristi više domaćinstava zatim u sadnom materijalu i stoci omogućili su saradnju i povezivanje seoskog stanovništva koje je u zajedničkim akcijama krenulo u izgradnju infrastrukturnih objekata što je dovelo do razvoja poljoprivrede, podizanja novih zasada voća i proširenja postojećih, te formiranja novih farmi krava, ovaca, rojeva pčela i intenzivne plasteničke proizvodnje povrća, voća i cvijeća.

Japanski stručnjaci doprinijeli su razvoju i modernizaciji poljoprivredne proizvodnje kao i ostanak stanovništva na selu koje živi od poljoprivrede uz primjenu znanja stečenih od japanskih stručnjaka. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!