Capital.ba

Japan od elektronskog otpada planira praviti medalje za OI 2020. godine

24.08.2016. / 9:51

TOKIO, Japan istražuje mogućnost izrade medalja za Olimpijske igre 2020. godine od plemenitih metala spašenih iz elektronskog otpada, prenosi BBC.medalje

Članovi Olimpijskog organizacionog odbora Japana ranije su ove godine predložili ideju državnim službenicima i kompanijama. Olimpijski gradovi domaćini tradicionalno dobijaju plemenite metale od rudarskih kompanija, ali budući da Japanu manjkaju sopstveni rudarski resursi, ta zemlja je odlučila napraviti korak naprijed.

Međunarodni olimpijski komitet (MOK) je razvio stroge kriterije za najveći svjetski sportski događaj te se proteže čak i do toga od čega bi medalje trebale biti proizvedene.

Na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru koje su završene, zlato korišteno za izradu medalja dobijeno je bez upotrebe žive, a trećina srebra i bronze od recikliranih izvora.

Odbačena potrošačka elektronika, kao što su pametni telefoni i tableti, sadrži male količine plemenitih metala, uključujući i platinu, paladij, zlato, srebro, litij, kobalt i nikl. Dijelovi automobila i kućanskih aparata kao što su frižideri i klima uređaji također sadrže ove rjeđe metale, zajedno s baznim metalima, uključujući željezo, bakar, olovo i cink.

Veći dio ovog rada bi se odvijao u zemljama u razvoju kao što su Kina, Indija i Indonezija. Japan ima jednu od najviših stopa recikliranja u Aziji, prema podacima OECD-a. Međutim, to se uglavnom odnosi na plastiku, papir i staklo.

Blizu 650.000 tona male elektronike i kućanskih aparata se bace u Japanu svake godine, piše list Nikkei. Međutim, procjenjuje se da se manje od 100.000 tona prikuplja za reciklažu. Dakle, za Olimpijske igre 2020. godine Japan će vjerovatno morati pitati pojedine zemlje ili kompanije da mu pomognu u recikliranju metala.

Količina potrebnog metala ovisit će o veličini i broju medalja, a čini se da su svake godine sve veće i teže. Pet novih sportova je dodano u konkurenciju u Tokiju 2020. godine, uključujući i bejzbol, karate, skateboarding, sportsko penjanje i surfanje.

Olimpijske igre u Riju imale su najveće medalje do sada, svaka je bila teška 500 grama, debljine jednog centimetra. Ukoliko su medalje pravljenje od čistog zlata, ukupni troškovi će preći iznos desetina miliona dolara, međutim, već odavno se ne prave od čistog zlata koje je trenutno blizu 70 puta skuplje od srebra.

Međutim, neki stručnjaci tržišta misle da se situacije može promijeniti do 2020. godine. Klix

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!