Capital.ba

Jaka zima ugrozila riblji fond u RS

18.02.2012. / 7:10

BANJALUKA, Ekstremno niske temperature, debeo led na rijekama i ribnjacima, te mogućnost poplava, ovih dana zadaju velike muke zaposlenima u preduzećima za uzgoj ribe, koji ne isključuju mogućnost da će i ove godine pretrpjeti velike štete.

Naime, ribnjaci u RS, zbog ekstremno niskih temperatura i velikih nanosa snijega koji je pao u posljednje dvije sedmice, imaju velike probleme s prehranom i očuvanjem ribljeg fonda.
U nekim od preduzeća ribarskog sektora već danima lome led, koji je okovao ribnjake, kako bi ribama obezbijedili dovoljne količine vazduha i svjetlosti. Dodatni problem predstavlja i potreba za stalnim raščišćavanjem snijega kako bi se do ribnjaka uopšte došlo.
Veljko Buđen, vlasnik i direktor “Butreks ribarstva” iz Trebinja, kaže da su zbog niske temperature ljudi zaposleni u njegovoj firmi već danima i noćima angažovani na lomljenju leda na ribnjacima i čišćenju snijega kako bi se obezbijedio prilaz.
“Moramo lomiti led da bi pastrmka dobila kiseonik i hranu. Trenutna temperatura vode je jedan stepen Celzijusa, a riba je u uslovima kada je temperatura vode ispod sedam stepeni u stanju samo da hibernira”, rekao je Buđen, dodajući da se svim resursima bore za njen opstanak.
On je kazao da su, kako bi probili put do svog ribnjaka u Jeleču, morali angažovati bager, ali da nakon što se on pokvario, u cijeloj regiji nije uspio da pronađe konja uz pomoć kojeg bi mogli nastaviti posao.
“U tom ribnjaku nalazi se riblja mlađ i ona mora biti sita. Ja ću uvijek naći način da do nje dođem, ali to da je od Foče do Miljevine nemoguće pronaći jednog konja, a da svaka kuća ima laptop, je zaista sramota”, rekao je Buđen.
Da stvar bude još teža, pobrinulo se oko 3.000 kormorana, koji su došli da se hrane na njegovim ribnjacima, zbog toga što je Drina od Zvornika do Višegrada zaleđena, što je potez na kojem oni inače love.
“U trenutnim uslovima teško je znati šta donosi sutra, ali nadamo se da neće doći do poplava. Prošle godine tokom poplava preživjeli smo štetu od 400.000 KM”, rekao je Buđen.
Iz banjalučkog preduzeća “Tropic ribarstvo”, koje godišnje proizvede oko 1.500 tona kalifornijske pastrmke, kažu da se zbog niskih temperatura, te snijega i leda suočavaju s nizom problema.
“Iako naši ribnjaci nisu zaledili, zaledilo je sve oko ribnjaka. Vremenske neprilike su otežale prilaz ribnjacima, kao i transport ribe od ribnjaka do pogona za preradu i od pogona do naših kupaca”, rekla je Danijela Risović, direktorica “Tropic ribarstva”.
Ona je dodala da riba zbog izuzetno niske temperature vode, koja je ispod četiri stepena, odbija hranu i napreduje mnogo sporije nego inače.
Nadamo se da nam, nakon suše koja nas je pratila u prethodnoj godini, sada ne prijeti opasnost od poplava, kojima bi naročito bila ugrožena naša proizvodnja na ribnjaku u Jezeru.
U prijedorskim ribnjacima “Saničani”, koji se prostiru na 1.150 metara kvadratnih vodene površine, tokom zime kažu da uprkos veoma teškim vremenskim uslovima nemaju problema s očuvanjem ribljeg fonda.
Daliborka Pajdić, direktorica ribnjaka, kaže da imaju sreću što je osnivač ribnjaka Artur Burda prije 108 godina napravio zatvoreni sistem za protok vode ispod leda.
“Nikada nije loše napomenuti da smo još prije 100 godina napravili ovakav sistem, a da su ribu iz ‘Saničana’ jeli na Bečkom dvoru, dok smo danas u situaciji da zbog ribe koja ulazi po dampinškim cijenama na tržište BiH ne uspijevamo biti konkurentni ni na domaćem tržištu”, rekla je Pajdićeva. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!