Capital.ba

Jak evro tanji spoljnotrgovinski suficit

09.05.2008. / 9:45

BERLIN, Pretjerano snažan kurs evra sve više škodi njemačkoj privredi, koja se sada suočava i s opadajućim spoljnotrgovinskim suficitom zbog međuvalutarnih kolebanja i niže konkuretnosti na globalnom tržištu, objavljeno je u Berlinu.
 Podaci njemačke federalne statistike pokazuju da je martovski trgovinski suficit  neočekivano smanjen, drugi uzastopni mjesec, za 200 miliona evra, na 16,7 milijardi evra (26 milijardi dolara).
 Ekonomista frankfurtske firme “Natiksis” Silvian Brojer ocjenjuje da  izvoz u budućnosti više neće tako snažno podsticati privredni rast u vodećoj evropskoj ekonomiji.
 Brojer istovremeno upozorava da pad izvoza nije samo posljedica promjena kurseva na valutnim berzama, već i usporavanja u globalnoj privredi.
 Predstavnik za štampu njemačke statističke službe Dirk Mor ističe, osim toga, da je na ukupnan ekonomski bilans u martu, a time i učinak izvozno usmjerenog dijela privrede, dosta uticao i produženi uskršnji odmor.
 Većina analitičara se, ipak, slaže da je drastičan pad vrijednosti dolara prema evru najveća opasnost za konkurentnost ne samo njemačke, već i privrede ostalih 14 zemalja, članica Evropske unije  koje koriste zajedničku valutu.
 Čelnik njemačke industrijske asocijacije BDLI Tomas Enders ukazuje da prejak evro može ugroziti mnogo radnih mesta u evropskoj avio-kosmičkoj delatnosti, gde sada ima oko 640.000 zaposlenih.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!