Capital.ba

Izvoz smanjen za 13,9 odsto, a uvoz povećan 2,1 odsto

28.11.2019. / 15:53

SARAJEVO, Izvoz grafičke i papirne industrije BiH u protekla tri kvartala iznosio je 212.695.911 KM što je manje za 13,9 odsto nego u istom periodu lani, dok je uvoz iznosio 346.391.876 KM ili 2,1 više nego za devet mjeseci lani, saopšteno je iz Spoljnotrgovinske komore BiH.

Na sastanku Odbora Asocijacije grafičke i papirne industrije pri Spoljnotrgovinskoj komori rečeno je da je pokrivenost uvoza izvozom iznosila 61,4 odsto, što je dobrim dijelom rezultat smanjenog izvoza proizvoda papirne industrije i povećanog izvoza grafičke industrije.

Papirna industrija je u tom periodu ostvarila izvoz od 163.320.816 KM ili 20 odsto manje nego u devet mjeseci prošle godine, dok je grafičkih proizvoda izvezeno u vrijednosti od 39.969.411 KM ili 17,6 više nego za devet mjeseci 2018. godine.

“Podaci govore u prilog činjenici da izvoz grafičke industrije raste iz godine u godinu, ali papirna industrija bilježi značajan pad izvoza, uglavnom zbog smanjenog izvoza kraft papira i kartona u rolnama i listovima, te ostalih nepremaznih papira i kartona”,
istakli su iz Spoljnotrgovinske komore.

Predstavnici banjalučke kompanije “Grafoteks” predstavili su projekat četvrte industrijske revolucije, poznat kao “4.0 industrija” i njene primjene u grafičkoj, papirnoj i ostalim granama industrije.

Cilj projekta je uspostavljanje komunikacije između ljudi, proizvoda, poslovnih sistema i mašina, te smanjenje troškova i povećanje produktivnosti i efikasnosti poslovanja.

Učesnici sastanka podržali su projekat i predloženi plan aktivnosti kojim je predviđeno anketiranje među kompanijama svih grana industrije, analiza i predstavljanje rezultata ankete, kao i kreiranje specifičnog uputstva za uključivanje kompanija u “4.0. industriju”. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!