Capital.ba

Izvoz Južne Koreje pao drugi mjesec zaredom

02.05.2012. / 16:46

SEUL, Vrijednost izvoza Južne Koreje je u aprilu pao već drugi mjesec zaredom, kao posljedica slabe tražnje u Narodnoj Republici Kini i pada izvoza u recesijom pogođenu evrozonu, pokazali su preliminarni podaci objavljeni u Seulu.

U saopštenju južnokorejskog Ministarstva ekonomije se navodi da je obim izvoza u aprilu pao za 4,7 odsto na godišnjem nivou na 46,3 milijarde dolara, dok je istovremeno vrijednost uvoza smanjena za 0,2 odsto na 44,1 milijardu dolara, što znači da je ostvaren trgovinski suficit od 2,2 milijarde dolara, prenijela je francuska novinska agencija AFP.

Podaci za mart su ranije pokazali da su i izvoz i uvoz pali za 1,4 odsto na godišnjem nivou na 47,38 milijardi odnosno 44,93 milijarde dolara, pa je trgovinski suficit iznosio 2,45 milijardi dolara.

Južna Koreja je u aprilu zabilježila veliki rast izvoza na Bliski istok od čak 35 odsto i u Sjedinjene Američke Države od 5,6 odsto.

Sa druge strane vrijednost izvoza u NR Kinu koja je najveći južnokorejski trgovinski partner povećana je za samo 1,7 odsto, dok je izvoz u Japan i Evropsku uniju pao za 11,3 odnosno 16,7 odsto, saopštilo je Ministarstvo.

Najnoviji podaci za Južnu Koreju su takođe pokazali da je stopa inflacije u aprilu usporila na 2,5 odsto, najniži rast potrošačkih cijena u posljednjih 29 mjeseci.

Južnokorejska razvijena privreda je četvrta po veličini u Aziji, 15. u svijetu mjereno po nominalnom ukupnom domaćem proizvodu (BDP) i 12. po BDP mjereno paritetom kupovne moći (PPP, to tržišnim cijenama).

Ukupan BDP Azerbejdžana, mjeren PPP je u 2011. procijenjen na gotovo 1,6 biliona dolara ili 31.753 dolara u prosjeku po stanovniku.

Nominalni BDP je prošle godine procijenjen na blizu 1,2 biliona, ili 23,749 dolara per kapita.

Privreda Južne Koreje je snažno izvozno orijentisana posebno u elektronici, automobilskoj industriji, brodogradnji, mašinstvu, petrohemiji i robotici.

Južna Koreja je među 34 zemlje članice Organizacije za privrednu saradnju i razvoj (OECD) i Grupe 20 (G-20) najrazvijenijih i velikih privreda u brzom usponu. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!