Capital.ba

Izvoz drvnog sektora premašio milijardu maraka

11.10.2021. / 12:00

SARAJEVO – Izoz drvnog sektora Bosne i Hercegovine za osam mjeseci ove godine iznosio je 1.073.179.274 KM, što je 32,4 odsto više nego u istom periodu 2020. godine, sa čime je nastavljen trend rasta izvoza, saopšteno je iz Spoljnotrgovinske komore (STK) BiH.

fabrike korona

FOTO: Agencije

U odnosu na 2019. godinu, izvoz je rastao za  21,2 odsto.

Sve grupe proizvoda u poređenju sa istim periodom 2020. imale su veći izvoz, dok je u poređenju sa istim periodom 2019. manji izvoz proizvoda šumarstva, parketa i podova.

Učešće izvoza grupacije drvo i proizvodi od drveta bilo je 56,2%, dok je učešće izvoza namještaja i montažnih kuća iznosilo 45,8%.

U posmatranom periodu ostvaren je uvoz od 303.610.139 KM ili 3,4% više nego u istom periodu 2020., tako da je pokrivenost uvoza izvozom iznosila 353,4 odsto.

I pored toga što je drvna industrija suficitarna grana privrede, proizvođači nemaju nikakvu institucionalnu podršku, doprinosi na plate su jako visoki, tako da je pitanje da li će kompanije moći da podnesu porast minimalne plate, iako su svjesni da do povećanja plata mora doći kako bi zadržali radnike”, saopšteno je iz komore nakon sjednice Odbora Asocijacije drvne industrije i šumarstva.

Iz komore dodaju kako su kompanije uložile velike napore kako bi ostvarili dobre izvozne rezultate te da zbog značajnog porasta cijena sirovina i repromaterijala, koji u nekim slučajevima iznosi i preko 100 odsto, kompanije će morati usklađivati prodajne cijena gotovih proizvoda, ali vodeći računa da budu konkurentne.

Nedostatak sirovine je i dalje veliki problem, jer se još uvijek velike količine šumskih sortimenata, a posebno rezane građe izvoze. Iako je potražnja za proizvodima finalne prerade drveta velika, proizvođači ne mogu da prihvate sve narudžbe zbog nedostatka sirovina”, navodi se u saopštenju.

CAPITAL: D. Tovilović

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!