Capital.ba

Izvoz BiH manji za 14 odsto

02.04.2012. / 13:16

SARAJEVO, U prva dva mjeseca ove godine BiH je ostvarila izvoz od 1,11 milijardi KM što je za 177,6 miliona KM, odnosno 13,79 odsto, manje u odnosu na isti period prošle godine, rekao je ekonomski analitičar u Spoljnotrgovinskoj komori BiH Igor Gavran.

Gavran je istakao da je uvoz iznosio 1,85 milijardi KM, što je za 177 miliona KM, odnosno 8,72 odsto, manje u odnosu na isti period lani.

“Ovako nepovoljne promjene rezultirale su smanjenjem pokrivenosti uvoza izvozom za 5,55 odsto, te je u ovom periodu iznosila 59,96 odsto, dok je spoljnotrgovinski deficit neznatno povećan 0,08 odsto, dostigavši vrijednost od 741,6 miliona KM”, rekao je Gavran na konferenciji za novinare.

On je naglasio da su veliki uticaj na ovako nepovoljne rezultate imale vremenske nepogode u februaru koje su uzrokovale poremećaje u proizvodnji, komunikacijama i transportu robe, što je u ovom mjesecu umanjilo izvoz za 19,54 a uvoz za 17,61 odsto u odnosu na isti mjesec prethodne godine.

Prema njegovim riječima, iako ovaj drastični pad izvoza može biti djelomično nadoknađen u narednom periodu, on predstavlja i nastavak višemjesečnog nepovoljnog trenda koji je uzrokovan pogoršanjem cjelokupne ekonomske situacije.

Najznačajniji spoljnotrgovinski partner BiH je Evropska unija sa kojom je ostvareno 64,07 odsto izvoza i 48,43 odsto uvoza, dok se pojedinačno kao vodeća tržišta izdvajaju Njemačka sa 19,09 odsto izvoza i 9,97 uvoza, Hrvatska sa 13,02 odsto izvoza i 17,75 odsto uvoza, Italija sa 12,71 odsto izvoza i 7,71 odsto uvoza, Slovenija sa 8,80 odsto izvoza i 9,80 odsto uvoza i Srbija sa 8,31 odsto izvoza i 9,69 odsto uvoza.

“Prema sektorima privrede, uočljivo je smanjenje izvoza u većini, a uvoza u svim sektorima. Izvoz je povećan samo u sektorima mašine, aparati, mehanički uređaji, kotlovi za 11,57 odsto te koža, krzno, tekstil i proizvodi za 2,56 odsto”, naglasio je Gavran i dodao da je izvoz najviše smanjen u sektorima mineralna goriva i električna energija za 63,10 odsto i hemijski i farmaceutski proizvodi, đubriva, plastika, kaučuk, guma za 17,25 odsto.

Gavran je naglasio da ostvareni rezultati spoljnotrgovinske razmjene BiH u januaru i februaru ne daju povoda optimizmu, a poteškoće u saniranju šteta uzrokovanih vremenskim nepogodama, posebno u poljoprivredi, dovode u pitanje i mogućnosti povećanja izvoza u narednom periodu.

“U svakom slučaju, bez poboljšanja uslova poslovanja, ni spoljnotrgovinska razmjena ni drugi ekonomski pokazatelji u BiH ne mogu se značajnije poboljšati”, poručio je Gavran.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!