Capital.ba

Izmjenama Zakona o PDV-u do poboljšnja stanja

14.10.2013. / 17:05

bemaBANJALUKA, Tehnički direktor Fabrike obuće “Bema” iz Banjaluke Marinko Umićević smatra da bi za poboljšanje stanja u industriji obuće trebalo razmotriti izmjenu Zakona o PDV-u u dijelu povrata PDV-a na prevoz i topli obrok.

“Inicijativu Fabrike obuće `Bema` da se ide na izmjenu Zakona o PDV-u u smislu povrata PDV-a na prevoz i topli obrok načelno su prihvatili predstavnici Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH”, rekao je Umićević.

On pojašnjava da bi povratom PDV-a na prevoz i topli obrok industrija obuće bila obeštećena, jer obućari koji izvoze svoje proizvode gube velika finansijska sredstva na fiksnom kursu konvertibilne marke.

Umićević je naveo da će Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH uputiti, na prijedlog Fabrike obuće “Bema”, dopis Upravi za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH da se ukinu garancije banaka koje su teret za poslodavce, te da se kao vid obezbjeđenja koristi mjenica.

On je pojasnio da bi to bio jedan od načina kako da se popravi stanje u industriji obuće u Republici Srpskoj i BiH.

Umićević je istakao da obućari traže smanjivanje carinskih stopa na izvoz robe bez preferencijalnog porijekla iz BiH, koje su veće i do pet puta nego prilikom uvoza u zemlje EU.

“Prilikom uvoza đonova i drugih materijala sa Dalekog istoka u EU plaća se carina tri odsto, a kod izvoza gotove obuće iz Republike Srpske plaća se carina 15 odsto za repromaterijale bez evropskog preferencijalnog porijekla, što je neprihvatljivo”, rekao je Umićević i naglasio potrebu za plaćanjem carine kao i u zemljama EU.

Prema njegovim riječima, predstavnici industrije obuće su prošle sedmice održali sastanak u Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH sa pomoćnikom ministra Hajrudinom Podbićaninom, nakon kojeg se nadaju napretku u industriji obuće, ukoliko se realizuju zaključci sastanka.

On je zahvalio Podbićaninu na izuzetno korektnom odnosu, ističući da su predstavnici industrije obuće prvi put osjetili da je Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH u službi privrede. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!