Capital.ba

IT firme u Srpskoj za šest godina zaradile 816 miliona maraka

08.01.2021. / 14:35

BANJALUKA – Preduzeća iz oblasti informacionih tehnologija u Srpskoj su za šest godina prijavile promet od 5,8 milijardi marka i dobit od 816 miliona KM, pokazuje Analiza ministarstva za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo RS za period od 2014. do 2019. godine.

analiza

FOTO: Pixabay

Broj preduzeća iz ove oblasti se sa 222, koliko ih je bilo registrovano 2014. godine, u 2019. povećao na 347.

Od IT sektora, koji je prije šest godina zapošljavao 4.880 radnika, u 2019. je imao 7.212 zaposlenih, najviše u djelatnosti telekomunikacija.

Godišnji troškovi za njihove plate u 2019. godini su se popeli na rekordnih 165 miliona maraka, odnosno prosječna mjesečno bruto plata po radniku iznosila je 1.913 KM.

U zaključku ove analize se navodi kako IT sektor godišnje ostvaruje prihode manje od milijardu maraka, što se ocjenjuje kao prilično skroman poslovni rezultat.

Krajnji cilj analize je da bude jedna od smjernica Vladi Republike Srpske za pružanje podrške ovom sektoru, kako bi snažnije uticala na privredni razvoj”, stoji u njoj.

U prilično površnoj i skromnoj analizi se vidi kako se više od trećine preduzeća bavi računarskim programiranjem.

Upravo Republika Srpska, njena preduzeća i institucije godišnјe za razne programe, softvere i licence izdvaja na stotine miliona maraka, a pojedine firme su se u potpunosti posvetile samo poslu sa državom.

Iako brojke o prometu i dobiti zvuče atraktivno, treba istaći i to da samo njih nekoliko ubire ekstra profit dok ostalima ostaju samo mrvice.

Tako je na primjer u 2019. dobit ove industrije u Srpskoj iznosila 137,5 miliona maraka. Od te sume 76 miliona maraka pripada kompanijama „Lanaco“ i „Prointer“, dok je svih ostalih 345 preduzeća zaradilo tek nešto više od 60 miliona KM.

CAPITAL: D. Tovilović

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: IT firme u Srpskoj za šest godina zaradile 816 miliona maraka

    1. Direkt

      Sa 816 miliona KM, Vlada RS je, kroz subvencije za samozapošljavanje, mogla da otvori preko 40000 firmi i zaposli čak 80000 novih radnih mjesta!!!! Umjesto toga, “spucali” su pare, na povećanje broja radnika za 3000-4000 radnika!!! Sasvim je sigurno da je riječ o pljački naroda i to pljački epskih razmjera, s obzirom da pod izgovorom javnih nabavki u IT sektoru, izvlači se najmanje desetostruko više tj. isti novac, mogao bi da ima desetostruko veći efekat, kada mafija se nebi ugrađivala u sve javne nabavke, uključujući i javne nabavke u IT sektoru. Osim toga, s obzirom na ove novce, rekao bi čovjek sa strane, kada bi čuo ove cifre, da imamo fabriku RAM modula, SSD diskova, grafičkih kartica…kad ono i kabal za kućište računara uvozimo, a i sa softverom stojimo tako, da košta kao da se pravi za NASU, a ne za Vladu RS, koja, usljed silnog davanja novca IT sektoru, opet nema nijedan jedini servis u sklopu elektronske uprave, s tim da ni oni elektronski servisi, koje je vlada uvela, nisu (u potpunosti) funkcionalni. Kada će elektronski potpis proći skupštinu i kada će doći do potpune digitalizacije Srpske i uvođenja portala elektronske uprave? Evo jedan primjer. maltene jedini smo u Evropi i svijetu, koji još uvijek imaju košavu i mećavu od zemaljskog televizijskog signala! Ovdje kod nas, IT je izgovor za novu pljačku. Lopovi bliski režimu, pljačkaju na sve moguće načine: od puteva i infrastrukture, pa sve do javnih nabavki u IT sektoru. Dabogda ih sve stigla božja kazna, u vidu zatvorenih vrata MMF-a. Lopovima ne treba dati ni marke kredita, niti uopšte im dati priliku, da (ponovo) pokradu sve što se pokrasti da, jer lopovi znaju samo da kradu, kao i da nađu nekog, ko će im pomoći da kradu, a to sve plaćaju građani, u vidu kredita, skromnih plata, još skromnih penzija i još više skromnijih boračkih primanja! Ovoj mafiji i ovom lopovluku, neko mora stati na rep! Očigledno je, da je samo MMF dovoljno jak da kaže ne, pokvarenim i bezobraznim lopovčugama na vlasti! Al Kapone im nije ravan!

      • Re direkt

        Ne znam na šta trošite vrijeme. Ne vrijedi. Bolje prespavati ovaj period.

    2. tata i sin

      Prointer i Lanaco u 2019 godini uzeli 56% svih para potrosenih za IT u RS. Dvije firme naspram 345 svih ostalih. Ovi ostali imaju barem 10 puta vise zaposlenih nego Prointer i Lanaco, ali SNSD, Baja, sin Igor u interesu RS su ipak opljckali vise. Dali treba neko drugo poredjenje iz kojeg se vidi kojim obim pljacke, kriminala i otimanja sprovode ove dvije firme. Brutalno i bahato!!!
      Capital:
      Tako je na primjer u 2019. dobit ove industrije u Srpskoj iznosila 137,5 miliona maraka. Od te sume 76 miliona maraka pripada kompanijama „Lanaco“ i „Prointer“, dok je svih ostalih 345 preduzeća zaradilo tek nešto više od 60 miliona KM.