Capital.ba

Isplaćena prva emisija obveznica stare devizne štednje

07.03.2013. / 15:46

kmBANJALUKA, Vlasnicima stare devizne štednje u Republici Srpskoj koji su u prvom ciklusu verifikovali staru deviznu štednju, uplaćen je i posljednji kupon u iznosu od 21 milion KM, čime je isplaćen cjelokupan dug prve emisije od 209 miliona KM.

Zaključno sa ovom isplatom do sada je u Republici Srpskoj putem obveznica i gotovinskih isplata na račune građana po osnovu duga po osnovu stare devizne štednje doznačeno 333 miliona KM, saopšteno je iz Biroa Vlade Republike Srpske za odnose s javnošću.

Ministarstvo finansija danas je na račune 18 banaka doznačilo i 695.249,43 KM za isplatu sedmog anuiteta druge emisije obveznica stare devizne štednje, od kojih se 662.141,60 KM odnosi na glavnicu. Uplata se odnosi na 308 lica, vlasnika obveznice lokalne oznake RSDS-O-B.

U saopštenju se navodi da je Vlada Uredbom o izmjeni i dopunama Uredbe o postupku verifikovanja potraživanja i gotovinskih isplata po osnovu računa stare devizne štednje u Republici Srpskoj, omogućila novi rok za verifikaciju stare devizne štednje, u trajanju od devet mjeseci i to od 10. decembra 2012. do 30. septembra 2013. godine.

„Uspješno okončanom prvom emisijom obveznica stare devizne štednje Republika Srpska je pokazala stabilnost finansijskog sistema, jer se ispostavilo da su njene obveznice sigurne i predvidive“, ističu iz Biroa Vlade Republike Srpske.

U saopštenju se dodaje da su ovim stavljena van snage sva osporavanja koja su pratila proces verifikacije, postupak kojim se identifikuju lica koja potražuju sredstva na računima stare devizne štednje, vrši provjera iznosa računa stare devizne štednje svakog potražioca i registruju sva potraživanja po osnovu računa stare devizne štednje, čime se potvrđuju, a ne redefinišu i ne raskidaju postojeća prava.

Presudom u predmetu “Suljagić protiv BiH” Evropski sud za ljudska prava u Strazburu potvrdio je da je relevantno zakonodavstvo u BiH u vezi sa starom deviznom štednjom, kao i proces verifikacije, u skladu sa Konvencijom o ljudskim pravima, čime je stavljena tačka na razne spekulacije koje su prolongirale izmirenje ove obaveze, ističe se u saopštenju.

Prvu emisiju obveznica po osnovu duga za staru devizne štednju Republika Srpska emitovala je 28. februara 2008. godine, sa rokom dospijeća od pet godina od dana emisije, uz fiksnu kamatnu stopu od 2,5 odsto godišnje. Otplata je predviđala deset polugodišnjih rata, od kojih je posljednja isplaćena danas.

“Obveznice stare devizne štednje na Banjalučkoj berzi imaju izuzetno visoku tržišnu vrijednost, koja gotovo nikad nije bila ispod 90 odsto vrijednosti obveznice, što znači da je, svako ko nije želio čekati polugodišnja dospijeća, mogao prodati svoje obveznice i namiriti svoje potraživanje odmah“, ističe se u saopštenju.

U saopštenju se podsjeća da je prethodnim donošenjem Zakona o uslovima i načinu izmirenja obaveza po osnovu računa stare devizne štednje emisijom obveznica u Republici Srpskoj znatno skraćen rok dospijeća obveznica sa predviđenih 13 i devet na pet godina, bez grejs perioda, kroz polugodišnje isplate i da su do sada emitovane četiri emisije obveznica.

Iz Biroa napominju da su brojne okolnosti, koje nisu uvijek išle u prilog Republici Srpskoj, pratile proces izmirenja i emisija stare devizne štednje, pa tako i ocjena ustavnosti tog zakona, kao i proces koji je vođen u Strazburu.

U saopštenju se dodaje da je, međutim, potvrđeno da je Republika Srpska svojim Zakonom poštovala, principijelno rješenje iz okvirnog zakona na niou BiH, a istovremeno je omogućila povoljnije uslove za vlasnike stare devizne štednje, kraći rok u odnosu na Federacija BiH i isplatu gotovinskog dijela štednje u iznosu do 2.000 KM, umjesto predviđenih 1.000 KM, čime je 44 odsto od ukupno verifikovanih štediša isplaćeno u cjelosti.

Pod starom deviznom štednjom podrazumijevaju se devizna sredstva kod banaka na teritoriji Republike Srpske sa stanjem na dan 31. decembar 1991. godine, uključujući kamatu obračunatu do tog datuma, a umanjena za direktne isplate banke nakon tog datuma, za prenesena i iskorišćena sredstva sa jedinstvenog privatizacionog računa u Republici Srpskoj i za eventualne isplate poslije 31. decembra 1991. godine po bilo kojem drugom osnovu.

U saopštenju se ističe da je Zakon Republike Srpske optimalno uskladio javni interes Republike i privatni interes građana i napominje da je obveznica sa kraćim rokom dospijeća atraktivniji tržišni materijal. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!