Capital.ba

Islamske banke počele zabrinjavati finansijski Zapad

06.02.2012. / 7:25

BRISEL, Islamske banke, njih više od 350 u 80 zemalja svijeta, ostvarile su vrtoglavi prihod u 2011. godini, raspolažu sa hiljadu milijardi dolara, što je 18 odsto više u odnosu na prethodnu godinu, piše  belgijski list La Libre Belbique.

Njihov poslovni uspjeh, kojeg hvali i MMF, intigrira zemlje Zapada.

“Muslimanske banke posluju u skladu sa šerijatskim načelima, a to znači iskreno, pošteno i odgovorno. Naše banke izbjegavaju kamatu i društveno su odgovorne, jer se ne bave finansiranjem, niti u bilo kom pogledu učestvuju u proizvodnji i distribuciji alkohola, opojnih droga, pornografije, prostitucije, igara na sreću, duvana, medija i medijskih programa i filmova koji promovišu nasilje, perverziju i nemoral, kao ni oružje niti bilo što drugo za što je nauka utvrdila da šteti čovjeku”, kaže Mohamed Boulif, savjetnik belgijskog predstavništva islamske banke Chaabi.

Šerijatski odbor banke odobrava ugovore i nove proizvode, kontroliše njihovu primjenu, vodi računa o primjeni šerijata u poslovnim aktivnostima banke i odobrava potrošnju humanitarnog fonda.

“Iako su mnogi bili skeptični kad su u pitanju muslimanske banke koje posluju u skladu sa šerijatom, njihova dugogodišnja stabilnost, broj klijenata, a prije svega ekonomski rezultati, potvrda su naše uspješne poslovne politike”, navodi Boulif.

Kako je u Evropi sve više emigranata iz arapskog svijeta, raste i broj islamskih banaka: u Njemačkoj i Francuskoj ih je pet, a u Velikoj Britaniji čak dvadeset tri različite banke koje posluju u skladu sa šerijatom.

I ne samo to: evropske klijente privlači i transparentnost poslovanja, jer su banke dužne precizirati u što će tačno investirati njihov novac. Trebaju li se “tradicionalne” finansijske institucije Zapada zabrinuti? Business.hr

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!