Capital.ba

Investicijama od milijardu evra protiv krize

24.06.2012. / 19:57

BIJELJINA,  Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da su prethodnih dana sa ruskim i kineskim investitorima ugovorene investicije u energetski sektor Srpske od oko milijardu evra što će biti jedan od odgovora na ekonomsku krizu.
“U Kini će biti potpisani ugovori sa investitorom za Termoelektranu `Stanari`, čija je vrijednost 570 miliona evra i ako se tome doda priča oko `Gasproma` to su investicije od oko milijardu evra za energetski sektor u Republici Srpskoj”, rekao je Dodik.

On je istakao da vlasti Republike Srpske time pokušavaju dati interne odgovore na izazove krize.

Dodik je na konferenciji za novinare u Bijeljini istakao da je njegovo učešće na Ekonomskom forumu u Sankt Peterburg bilo jedno od najuspješnijih za Srpsku od kada prisustvuje ovom prestižnom ekonomskom skupu u Rusiju.

On je najavio da će na sjednici Vlade Republike Srpske naredne sedmice biti predloženo formiranje zajedničkog preduzeća RS i “Gasproma” koje će biti lider u regionu u oblasti istraživanja nafte i gasa.

“Dogovoreno je da `Gasprom` i naša kompanija formiraju zajedničko preduzeće sa sjedištem u Banjaluci u omjeru `Gasprom` 60 odsto, a naša kompanija 40 odsto. Ta firma biće nosilac izgradnje gasvoda i gasnih operacija u BiH”, rekao je Dodik.

On je dodao da bi do srijede, 27. juna Vlada Republike Srpske trebala dati saglasnost za sporazum o formiranju zajedničke kompanije, te da će u naredne dvije sedmice biti određen datum za potpisivanje ugovora.

“Imajući u vidu slabu distributivnu mrežu korišćenja gasa u RS, u prvoj godini je predviđena isporuka 250 miliona kubika gasa, a poslije 20 godina 1,9 milijardi kubika gasa sa mogućnosti da to bude i više”, rekao je Dodik.

On je naveo da je sa “Gaspromom”, osim izgradnje kraka gasovoda “Južni tok” kroz Republiku Srpsku i distributivne mreže vrijednosti oko 300 miliona evra, dogovorena i izgradnja dvije elektrane na gas snage po 600 megavata, koje bi trebale biti završene u narednih 25 godina.

Podsjećajući da je sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom na marginama Ekonomskog foruma razgovarao dva sata na šta je vrlo ponosan, Dodik je rekao da Rusija ostaje privržena poštovanju Dejtonskog mirovnog sporazuma i da će odnosi Srpske i Rusije i dalje ići ulaznom putanjom.

Dodik je potvrdio da će polovinom jula u Srpsku doći predstavnici “Sberbanke”, koja je nedavno kupila “Folks banku” i po snazi je peta ili šesta u svijetu uz stoodstotno vlasništvo države.

On je precizirao da bi sa ovom bankom mogao da bude postignut dogovor o prevazilaženju postojećeg ekonomskog stanja u Srpskoj, jer je “očito da do aranžmana sa MMF-om neće doći”.

“Neophodno je naći određena sredstva. Očigledno da priča o aranžmanu sa MMF-om neće ići, jer u Federaciji ne postoji spremnost da se ispune uslovi bez obzira što to obećavaju”, rekao je Dodik.

On je naveo da će sa predstavnicima Sberbanke biti razgovarano o tim pitanjima i dodao da bi ova banka mogla da ponudi projekte u oblasti malih i srednjih preduzeća, infrastrukture, finansija i slično.

Dodik je rekao da svi dosadašnji projekti sa Ruskom Feredacijom nisu sadržali nijedan politički zahtjev za razliku od novca koji dolazi iz Brisela ili od MMF-a.

“U odnosima sa Rusima nismo imali nijedan politički zahtjev za realizaciju bilo kojeg ekonomskog projekta, što će nas opredjeljivati da o tome više vodimo računa”, rekao je Dodik. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!