Capital.ba

Inteza Sanpaolo banka kriva za povećanje kamata

18.08.2009. / 11:54

sudSARAJEVO, Prekršajno odjeljenje Opštinskog suda u Sarajevu proglasilo je krivom Inteza Sanpaolo banku (Intesa) za neosnovano povećanje kamatnih stopa na kredite u otplati.
Prekršajne prijave protiv deset banaka u Bosni i Hercegovini podnijela je Uprave za inspekcijske poslove Federacije BIH zbog neosnovanog povećanja kamata, a Opštinski sud je danas donio prvu presudu.

Inteza Sanpaolo banka kažnjena je sa 8.000 KM (oko 4.000 evra) i ovo je prva pozitivna presuda u istoriji BiH protiv bankarskog zelenaštva. Ta presuda se odnosi samo na jedan slučaj povećanja kamata na kredit od 33.000 KM (17.000 evra), koji je podigao građanin Admir Tatić.

Protiv Inteza Sanpaolo banke do sada postoje tri prekršajne prijave zbog povećanja kamatnih stopa na kredite u otplati.

Sud je konstatovao da je Uprava za inspekcijske poslove FBiH uspjela da dokaže da je Inteza Sanpaolo banka neosnovano povećavala kamate.

Danas će početi i prvi pretresi na osnovu prekršajnih prijava Uprave za inspekcijske poslove Federacije BiH protiv Unikredit banke (UniCredit).

Inače, 12. avgusta počeo je dokazni postupak na osnovu 192 prekršajna naloga Federalne uprave za inspekcijske poslove protiv deset banaka u BiH zbog neosnovanog podizanja kamatnih stopa.

Uprava za inspekcijske poslove tvrdi da su banke na taj način prekršile Zakon o zaštiti potrošača BiH.

Federalna uprava za inspekcijske poslove najavila je da će podnijeti i kolektivnu tužbu protiv banaka kako bi one ubuduće poštovale Zakon o zaštiti potrošača i kako bi se zaustavilo neosnovano podizanje kamata. Beta

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Inteza Sanpaolo banka kriva za povećanje kamata

    1. Akcionar

      Ne bi se toliko brinuo šta čeka zelenaše koji sebe zovu bankari. Bojim se da će te stotine hiljada ili milioni KM kazni da se prebace na leđa budućih korisnika kredita…
      A to se može raditi na razne načine. Primjera radi, u Rajfajzen banci su u posljednjih nekoliko godina kamatnu stopu za sredstva na tekućim računima smanjili sa 0,5% na 0,1% godišnje, dok su istovremeno kamatnu stopu za dozvoljeno prekoračenje po tekućem računu (popularni “minus”) povećali sa 11,5% na 16% godišnje. Podrazumijeva se da klijenti o tome nisu obavješteni… Tako je npr. povećana i naknada za vođenje računa sa 0,85 KM na 1,99 KM mjesečno.
      Ako uzmemo da RZB ima 200.000 klijenata, samo po osnovu povećanja naknade za vođenje računa bi godišnje ostvarili 2,8 mil KM veći prihod.
      Ono što me plaši je da kažnjene banke i bankari neće naići ni na kakvu osudu i prezir javnosti. Jednostavno će ispasti da su samo još jedni u nizu koji nas lažu i potkradaju, od prodavačice na tržnici koja nas zakida na vagi, preko naftaša kojima plaćamo gorivo kao i kad je cijena barela bila 115 $, do političara koji kradu gdje god stignu, a na kritike odgovaraju “pa i vi bi radili isto da ste na našem mjestu”.

    2. Ager Publicus

      Interesantno je da do sada nema ni jednog jedinog komentara na ovu vijest. Meni pada na pamet jedino da javno postavim pitanje: Koja je razlika izmedju vaseg bankara i jalijasa koji na ulici djeci otima mobitele?
      Jalijas ispada cestitiji jer svoj posao obavlja pred ocima javnosti, koja doduse okrece glavu na drugu stranu i odrekao se bilo kakve nade da ce imati drustveni ugled.
      Ako ova presude postane izvrsna sta ceka banke i “bankare”? Stotine miliona KM troskova za kazne, masovna otpustanja i nadam se prezir.